Karpių gaudymo sezonas jau neužkalnų...

Post Reply
Darelis

Karpių gaudymo sezonas jau neužkalnų...

Post by Darelis »

Karpių gaudymo sezonas jau ne už kalnų


Štai jau ir vasario mėnuo, o po to kovas ir pagaliau išsvajotas balandis. Taigi karpių gaudymo sezonas jau ir ne toks trumpas. Jis tęsiasi nuo balandžio vidurio iki spalio antros pusės.
Tikrai būtų pats metas jau pirkti įrankius ir įvairius karpinius aksesuarus. Atėjus sezonui nelabai jau yra iš ko rinktis, nes viską tiesiog iššluoja karpininkai iš parduotuvių vitrinų. Išties jau dabar ir Lietuvoje yra gausus pasirinkimas inventoriaus karpiams gaudyti (pradedant kotais ir baigiant kabliukais) Gal būt šį kartą šiek tiek apie pačius įrankius. Tikriausiai niekas neprieštaraus, kad karpių gaudymas yra brangus malonumas, nes patys įrankiai tikrai nemažai kainuoja. Taigi pradekime:
Kotai: karpinių kotų tikrai yra nemenkas pasirinkimas, kurių kaina gali svyruoti nuo 80 lt iki 400 lt. už vienetą. Tačiau tai neriba, nes galima įsigyti kotą ir už 1000 lt ar net daugiau, kurie jau bus rankų darbo. Aišku čia jau kiekvienam pagal kišenę. Bet reikia žinoti tai kad karpis į įrankius nežiūri. Taigi puikiai tiks kotas ir už 100 lt ar truputėli daugiau. Perkant kotą reiktų atkreipti dėmesį į koto akcija ir jo ilgį. Paprastai kotai būna 3,60 cm ar 3,90 cm. Tai patys populiariausi kotai. Kuo ilgesnis kotas tuo didesnis užmetimas. Juk pasitaiko tokių atvejų kai reikia užmesti 100 m ir daugiau. Koto akcija matuojama lbs. Tai rašoma ant kiekvieno koto ir svyruoja nuo 2lbs iki 4lbs. Tai reiškia kokį svorį galima mėtyti šiuo kotu. Be abejo 100 gramų svarelio nemėtysi su bet kokiu kotu, o karpiniai kotai kaip tik tam ir skirti, kad be jokios baimės galėtum šveisti nuo kranto 100 metrų ir daugiau, nebijodamas, kad kotas lūž pusiau. Kas liečia užmetimą, reikėtų rinktis dar ir tokį kotą, kurio pirmas žiedas (arčiausiai ritės) būtų kuo didesnis, nes priešingu atveju metimo metu šiek tiek stabdomas valas ir tai, atrodo nors ir menkas dalykas, bet užmetimas gali sutrumpėti net iki 10 metrų. Na bet jei kotas patiko žiedus galima ir perdėti didesnius. Kaip žinote karpinis kotas turi dvigubą rankeną, kas reikalinga galingesniam užmetimui ir traukiant karpį į krantą. Išties visai nepatogu traukti karpį su kitokiu kotu (kuris skirtas ne karpių gaudymui), nes reikia karpį laikyti įtempus valą ir labai greitai pavargsta ranka, o be to nėra jokio malonumo. Taigi karpį traukti su karpiniu kotu paprasta nes koto galą gali įsiremti į šoną ir taip jį “pumpuoti” į krantą. Karpių traukimas yra “pumpavimo” metodas, kai valas prisukamas, o karpis traukiamas į krantą meškerykočio pagalba. Be abejo kitoks kotas taip traukiant tikrai sulūž, ko nepasakysi apie karpinį kotą.
Ritės: Ritės ne mažiau svarbus dalykas už patį kotą. Jų pasirinkimas taip pat didelis. Aišku, brangesnes rites reikės užsisakyti, nes jų pardavime nelabai rasi. O kaina svyruoja nuo 50 lt iki 1200 lt. Na už 50lt nenusipirksi geros ritės, bet spręsti jums patiems kiek jūs galite išleisti šiam daiktui pinigų. Patys pagrindiniai reikalavimai ritei būtų šie, kad valo joje tilptų ne mažiau kaip 200 metrų, nors to ir mažoka. Užmetus 100 metrų, karpis valo gali išvynioti dar tiek pat ir čia jau rizika, kad žuvies gali ir nepamatyti. Taigi, jei ritėje telpa 300 metrų valo, bėdos tikrai nebus. Dar ritėje svarbus nepriekaištingas stabdis, kuris reikalingas traukiant karpį. Be abejo svarbi ir rites konstrukcija. Tikrai neverta pirkti ritės, jei joje tik vienas guolis. Turėtų būti mažiausiai bent 4 ar daugiau. Ritė taip pat vaidina didelį vaidmenį užmetant masalą. Todėl daug kas renkasi jūrinį ritės variantą, kurios būgnas yra daug ilgesnis, nes valas "nulipa" daug lengviau. Rekomenduočiau tikrai gerą ir patvarią ritę "BANAX" firmos, jūrinis variantas. Tai tiesiog yra kopija firmos "DAIWA". Ji išties yra patvari turi 6 guolius, momentinį stabdį, ilgą tolimo mėtymo būgnelį ir t.t. Ir jos kaina net 3 kartus mažesnė už "DAIWA”. Ji kainuoja 330 lt, tačiau žinoma, kam tai per brangu, galima rasti ir pigesnių variantų, bet į tuos anksčiau minėtus reikalavimus būtinai reikia atsižvelgti. Tiesiog užsukite į parduotuves “Romada” ar į kitas ir būtinai gausite tinkamą patarimą. Aišku nebūtini tokie įrankiai jei jūs gaudysite karpynuose iki 2kg karpius, bet jei norite pagauti 10kg ir didesnius, tai tie reikalavimai būtini, nes prastus įrankius reikės padėti į šalį ir pirkti brangesnius, o tai ir vėl pinigai ...
Šį kartą tiek. Sekantį kartą pakalbėsim apie valą, sistemėles, signalizatorius, kvapus ir t.t. Parašysiu jau pavasarini "boilių" receptą karpiams gaudyti, kuris tikrai nenuvylė. Būtų malonu, kad ir kiti prisidėtų prie šios idėjos, nes yra galimybė sukurti atskirą karpininkų skyrelį.
Karpių gaudymo paslaptys neišsemiamos.

Karpių gaudymo sezonas
(II dalis)Praeitą kartą mes kalbėjome apie karpinius kotus ir rites. Šį kartą pakalbėsime apie valą, stovus, signalizatorius ir kitus gerus dalykus. Kaip jau bebūtu, bet karpinis valas turėtų būti tamsios spalvos. Jis gali būti tamsiai rudos ar net juodos spalvos. Nors tai nėra jau toks būtinas reikalavimas, nes pagausi ir ant kitokios spalvos valo. Bet tamsesnį valą karpis ne taip greitai pastebi, kas mažiau jam sukelia įtarimų priplaukus prie masalo. Kaip jau minėjau karpinio valo turėtų ritėje tilpti apie 300 metrų. Tada nebus jokios baimes, kad karpis išvynios visą valą. Kas liečia valo diametrą, tai jau jūsų skonio reikalas. Galima dėti 0,25 mm ar net plonesnį valą, bet tada karpį reikės ilgiau traukti į krantą, nes valas gali neatlaikyti. Pats populiariausias valas 0,3mm. Yra labai geras firmos "Taqtic" valas. Bet kiek girdėjau, jis jau nebegaminamas. Bet parduotuvių vitrinose jo dar tikrai yra užsilikusio. Jis yra kelių diametrų: 0,28; 0,3; ir 0,33 mm. Pats asmeniškai naudoju 0,33 valą. Šis valas iš ties yra labai puikus. Jis labai gerai “nulipa” nuo ritės, apsaugotas nuo ultravioletinių spindulių ir t.t. Tik nereikia kreipti dėmesio į valo atlaikymą. Ten gali būti parašyta, kad jis atlaiko ("Taqtic" valas 0,33 laiko 8,9 kg) tiek ar tiek kilogramų. Tačiau gali ištraukti ir dvigubai daugiau sverianti karpį. Čia jau priklauso nuo jūsų karpio traukimo meno. Dar vienas gan neblogas valas yra "zebco" firmos. Na bet galima rasti ir šiek tiek pigesnių ir gan neblogų valų.
Signalizatoriai: Gal ne be reikalo sakoma, kad karpių gaudymas – tinginio žvejyba, nes nereikia meškerės laikyti rankoje, o tik ramiai sėdėdamas ar gulėdamas, ar net miegodamas gali laukti kibimo. Be jokios abejonės žvejodamas ir laukdamas karpio kibimo visą laiką nežiūrėsi į meškerės galiuką. Be to ritės čirškimo gali ir neišgirsti. Taigi čia į pagalbą ateina signalizatoriai. Vėl gi klausimas labai paprastas: kokius signalizatorius rinktis? Šiuo metu yra gan platus pasirinkimas, kaip ir jų kaina, kuri gali svyruoti nuo 40lt iki 400lt, ar net brangesni. Kaina priklauso nuo to, kokius privalumus jie turi. Tuose brangiuose yra net distancinis pultas, kurį gali nešiotis su savimi. Tačiau tikrai nepatariu pirkti tų pačių pigiausių signalizatorių. Juose yra daug trukūmų( tuose po 40lt.), nes jie bijo lietaus ir gavę drėgmės visai nustoja veikti kuriam laikui. Be to užstringa pats ratukas per kurį eina valas, o taip ir kibimą gali pražiopsoti. O kas svarbiausia, tai elementas visiškai neilgai laiko, nes juos reikia keisti kas dvi savaites. Mano vienas pažystamas turėjo tokius signalizatorius ir kai nusilpdavo elementas, tai jų cypimo tonas buvo toks neaiškus ir keistas(vos girdimas), kad net prisišaukdavo iš netoliese švendruose esančias antis, kurios supainiodavo valą.
Aš naudoju firmos "eurostar" signalizatorius, kuriu kaina apie 75 lt. Iš ties šie signalizatoriai gan patvarūs, nebijo drėgmės (lietaus) ir nei karto nepavedė. Elemento užtenka visam sezonui. O gaudžaiu gan nemažai. Vidutiniškai po 3 paras per savaitę. Karpis nebūtinai iš ritės turi vynioti valą. Šiais metais buvo daug tokiu kibimų, kai signalizatorius cypteldavo tik pora kartų ir valo visai nevyniodavo. Ir pakirtus būdavo karpis. Tačiau tai daugiau buvo per karsčius, kai karpiai prasčiau maitinasi. Taigi išvada, kad tokį kibimą be signalizatoriaus tikrai sunku pastebėti, o galbūt ir neįmanoma. Dieną dar kaip dieną, bet naktį gali sau ramiai miegoti, nes kibimo tikrai nepražiopsosi.
Teko kalbėti su vienu vilniečiu, kuris susidomėjęs signalizatorių gamyba. Jis dar žada įdėti į jį valo matuoklį, kad žinotum kiek karpis išvynioja valo ir dar kažką. Sakė, kad kaina bus nedidelė, bet daiktas dar neišbandytas, tad nieko negali apie jį pasakyti. Prie signalizatorių dar reikalingi stovai, nes jie į komplektaciją neįeiną. Tačiau nebūtina, nes galima pasidaryti, ar užsisakyti parduotuvėje stendą meškerėms. Ten yra vieta ir signalizatoriams įsukti. Asmeniškai stendo nenaudoju, bet naudoju kuolus firmos "Albatros". Kad jų būtų “Romados” parduotuvėse neteko girdėti. Jie tikrai yra geros konstrukcijos, storo aliuminio ir įsriegiami į žemę. Čia jau nėra jokios baimės, kad karpis "pavogs" meškerę. Šiam kartui tiek.
Dėl nuotraukų teks palaukti, nes foto neturiu. Turiu tik filmuotą medžiaga, tad reikia pirmiau padaryti iš video juostos nuotraukas. Tačiau nuo ateinančio sezono turėsiu ir “fotiką”, tad nuotraukas iš karto bus galima išsiųsti.
Karpių gaudymas
(III dalis)


Taigi praeitą kartą kalbėjome apie signalizatorius. Šį kartą pakalbėsime šiek tiek apie "beždžiones" ir sistemėles.


Išties be galo daug yra naujienų tiek vienoje tiek kitoje srityje. Teko matyti firmos "FOX" "beždžiones", kurių labai puiki konstrukcija. Na bet kaip jau bebūtu jų kainą gan bauginanti, nes ji siekia 150Lt. Tačiau ne tai svarbiausia. Parduotuvėse "Romada" yra gan nebrangios "beždžiones" kurios skirtos karpių gaudymui. Pagrindiniai jos reikalavimai turėtų būti: 1) pakankamai sunki, kad gerai įtemtų valą, kad pamatytum net menkiausią karpio kibimą. 2) Taip pat didelis privalumas būtų, slankiojamas svarelis, kuriuo galėtum reguliuoti valo įtempimą. Taigi tuos reikalavimus atitinka firmos "Shakespeare" "beždžiones". Ir jų kaina tik 25lt. Jos dar turi galimybę įsriegti papildomą svorį, tai dar labiau ją pasunkintų. Kuo tolimesnis užmetimas, tuo labiau turi būti įtemtas valas ir tai yra būtinas dalykas.
Sistemos: Sistemų yra taip pat didelis pasirinkimas.Vienos iš populiariausių sistemų yra "helikopteris". Jos skirtos tolimam užmetimui. Manau, kad kiekvienas turi savo nuosavą sistemą, kuri kiekvienam yra labiausiai pasiteisinusi. Aplamai sistemoje svarbu kiekviena detalė: kablys, svarelis, pavadelis, sukynės ir t.t. Kablių yra gan nemenkas pasirinkimas, nors ne visur jų galima rasti. Tad reiktų kreiptis į tų parduotuvių savininkus, kurie yra karpininkai. Kas liečia svarelius, tai net kartais sunku ir sugaudyti visas naujoves. Aišku tik vieną ,kad svareliai turėtų būti tamsūs (nudažyti juodais dažais) Aišku, galima ir patiems pasidaryti forma ir lieti svarelius. Tai tikrai pigiau kainuos, nei pirkti parduotuvėje. Formą galima užsisakyti pas tekintojus. Karpis yra gan įtari žuvis, todėl bandome jį apgauti visais įmanomais būdais. Parduotuvėse taip pat galima rasti specialių miltelių svareliams lieti. Jie dedami į šviną ir svarelis tampa panašus į akmenį (margas). Be abejo tai karpiui sukelia žymiai mažiau įtarimų, nes jis imituoja natūralų akmenį gulintį dugne. Be to yra įvairių formų svarelių ir tai turi didelius privalumus. Būna juk atvejų ir ypatingai kai gaudai tose vietose kur daugiau žolių, kad svarelis slenka dugnu traukiant meškerę ir apsivelia žolėmis. Taigi yra specialūs svareliai, kurie kyla i paviršių vyniojant valą. Labai gaila, kad negaliu įdėti foto, tai yra didelis privalumas. Be to yra sistemos, kai svarelis atsikabina, kai jis aplimpa per dideliu kiekiu žolių ar šiaip kur nors užstringa. Į krantą išsitrauki sistemėlę, prie kurios pridedi naują svarelį ir vėl pirmyn.
Karpių jaukinimas
(IV dalis)Šį kartą pakalbėkime apie jaukinimą baltyminiais kukuliais. Taigi visiškai nesvarbu kokia gera įranga bebūtų, nors ir tai turi daug privalumų, kurie paminėti ankstesniuose straipsniuose. Gali būti pati “kiečiausia” įranga, bet gali ir nieko nesugauti. Kaip minėjau, karpis į įrankius nežiūri. Jam svarbu, kad kažkas skanaus būtų jo pilve. Jau artėja pavasaris ir vandeniui įšilus iki 10 laipsnių galima pradėti jaukinti. Kaip taisyklė vanduo pirmiausia įšyla sekliose vietose, tad ten ir reiktų juos jaukinti. Pavasarį karpiai būna patys aktyviausi iš visų metų laikų. Ir jie labai noriai maitinasi. Asmeniškai aš pradedu jaukinti 120 - 180 cm gylyje, nes čia karpiai suplaukia pasišildyti pavasarinėje saulėje ir vanduo čia būna šiltesnis, nei didesniame gylyje. Jaukinti reikia maždaug 4 - 5 dienas prieš pradedant žvejybą. Atstumas turėtų būti 50 - 100 metrų nuo kranto. Jei sąlygos leidžia, galima ir toliau. Jaukinti reikia nemažiau kaip 2 kg baltyminių kukulių kiekvieną dieną. Jaukinimui skirtos specialios laidynės, su kuriomis pavienius rutulius galima nusviesti iki 80 metrų nuo kranto. Su "kobra" galima nusviesti šiek tiek daugiau (iki 100 - 110 metrų nuo kranto), nors tai priklauso nuo kukulių dydžio. Dar vienas geras dalykas jaukinimui, nusipirkti katerį valdoma radijo bangomis. Optimaliausias jo variantas gan brangus, bet galima susikonstruoti ir žymiai pigesnį, kurio kaina bus 250 - 300 Lt. Tada jaukinti galima ir 200 metrų nuo kranto, nors taip toli ir nereikia, nes ir užmesti tiek nepavyks. Taigi po 4-5 dienų jaukinimo galime važiuoti jau ir gaudyti. Vėliau jaukinti reikia ne po tiek daug. Užtenka žvejybos metu pašaudyti 400 – 500 gramų rutulių į jaukinimo vietą. Geri baltyminiai rutuliai iš ties daug kainuoja, net iki 200 Lt 1 kg baltyminių kukulių, bet nereikia nuvertinti savos gamybos rutulių, kurie suveikia labai puikiai ir jų gamyba atsieina žymiai pigiau. Svarbu atsekti kokį kvapą karpis labiausiai mėgsta. Svarbu ir kukulio diametras. Vieną dieną gali pagauti ant didesnių, o kitą - ant mažesnių kukulių. Paprastai gaudau 2cm diametro kukuliais. Įtakos čia turi ir baltyminių kukulių spalva. Tiesiog reikia eksperimentuoti ir viskas bus ok. Žvejybos metu pasitaiko įvairių dalykų, kai karpis atitrūksta. Todėl gaudant vis tos pačios spalvos rutuliais karpis gali (ir ne tik gali, bet tikrai) įtariai žiūrės į tą baltyminį kukulį. Reikia keisti spalvą, dydį, ar net pačią formą. Šerkite apvaliais kukuliais, o gaudykite keturkampiais. Pasikeitus kukulio formai karpis jau ne taip įtariai reaguoja, o be to formos įvairumas jį vilioja vėl paragauti naujienos. Šios taisyklės ypač rekomenduotinos kai karpis atitrūksta ir jo nepavyksta ištraukti. Aišku, kad kitą kartą jis pamatęs tokios pat spalvos, ar tokio pat diametro, ar tokios pat formos kukulį, bus labai atsargus. Aišku, kad tokiu atveju reiktų keisti ir kvapus. Pavasarį karpiai labai aktyviai maitinasi, bet šylant vandeniui, jų maitinimas jau ne toks kaip iš pavasario. Todėl reiktų į baltyminius rutulius dėti apetito stimuliatorių, tai sukelia karpiui norą dažniau maitintis. Nereikia apsistoti toje pačioje vietoje visą sezoną ir tik toje pačioje vietoje jaukinti. Paprastai nutinka, kad po poros savaičių karpiai dingsta iš jaukinimo zonos. Echolotas rodo karpius plaukiojant už jaukinimo zonos ribų, bet jaukinimo vietoje tuščia. Ženklas, kad reikia keisti vietą. Ir vėl viskas iš pradžių...
Dar yra vienas geras dalykas, kuris pasiteisina karpių žvejyboje. Karpis smalsi žuvis tad jį gali vilioti ne tik kvapas, bet ir pakitimai dugne ir tokie reiškiniai, kurių karpis dar nematė. Vaistinėse yra vitaminų-kapsulių. Jų būna ir didesnių ir mažesnių. Tai permatomos skaidrios kapsulės su skysčiu viduje. Jos labai greitai ištirpsta vandenyje. Taigi paėmus švirkštą reikia išsiurbti kapsulės turinį su labai plona adata, o po to įšvirkšti į ją skysto atraktoriaus su pienu. Didesnė dalis turi būti pieno. Šis metodas labai efektyvus esant nedideliam bangavimui. Taigi ant plauko dedame baltyminį rutulį, o po to ta kapsulę pripildytą skystu atraktoriumi ir pienu. Uždedame stoporą ir užmetame. Kapsulė dugne labai gretai ištirpsta ir skleidžia ne tik kvapą, bet ir aplinkui baltą dėmę nuo pieno. Kaip minėjau karpį gali sugundyti ne tik kvapas, bet ir šis "balto debesėlio" reiškinys nuo pieno. Yra ir daug kitų gudrybių kaip galima suvilioti ir apgauti karpį ir jų visų tikrai neaprašysi. Taigi sekantį kartą pakalbėsime apie receptus, baltyminių kukulių ingridientus ir nuoseklią jų gamybą.


Kas liečia pavadelį, tai jis turėtų būti skęstantis. Pavadelius taip pat galima rinktis kelių rūšių: Pinto valo, pinto skęstančio valo, ar pinto valo impregnuoto švinu. Pavadelis impregnuotas švinu yra geras tuo, kad jis "neužsimeta" metimo momentu, kaip daugelis kitų pintų valų, kurie yra per minkšti. Švininio valo privalumas ir tas, kad jis dugne sunkiau pastebimas, nes gerai atsigula ant dugno. Apie sistemas galima kalbėti iš ties daug. O kokią sistemą pasirinksit ar slankiojančiu švinu ar ne, tai jau jūsų reikalas. Nors neslankiojanti sistema turi daugiau privalumų tiek kibimo,
tiek kitais atvejais. Šį kartą tiek...Karpių jaukinimas ir receptai
(V dalis)Malonu, kad kas nors pagaliau prisisėda prie šio skyrelio. Aišku tikrai įdomu būtų, kad prisidėtų ir tie, kurie karpius gaudo ne pirmi ir ne antri metai.Čia Ponas Gintaras rašė ir pateikė savo teorijas. Bandysiu ir aš ką nors naudingo pakalbėti apie karpių jaukinimą. Bet nereikia pamiršti, kad kas tinka viename ežere, gali būti visiškai svetima kitoje. Nors pats metodas jaukinimo tas pats. Bet prieš tai dar apie šį bei ta: gali kilti neaiškumų dėl pačių sistemėlių. Visos sistemėlės yra geros, tiek "helikopteris", tiek paprastos sistemėlės, kur pavadėlis jungiasi su pagrindiniu valu. Ir ši sistemėlė tikrai neužsimeta. Aišku pavadėlis turi būti pinto valo, supintas švinu. Jis yra gan kietas ir neužsimeta. Paprastai metamą iki 100 metrų atstumu nuo kranto, bet pasitaiko, kad metimai būna ir iki 130 metrų. Taigi galima pavadėlį pririšti prie pagrindinio valo tirpstančių valu. Tada jau tikrai neužsimes. Po užmetimo tirpstantis valas per 1 min ištirpsta ir pakanka šiek tiek pavynioti valą ir jį įtemti. Bet tai nėra būtina. Ant pagrindinio valo galima dėti 0.5 m kembriką, kuris neduos užsimesti pavadėliui. Kembrikų yra visose elektros prekių parduotuvėse. Kembriko privalumas dar ir tas, kad esant dugne daug kriauklių, jos nenupjaus pagrindinio valo. "Helikopterio" sistemos skirtos tolimiems užmetimams, nes šios sistemos pasižymi mažiausiu oro pasipriešinimu. Kas liečia užmetimus, tai galima užmesti ir 300 metru. Man ir teko tai išbandyti ir ištraukti ne vieną karpį. Tačiau jau reikėjo užtemti valtimi. Visuomet galvojau ir dabar taip galvojau, kad karpis baikšti žuvis. Tačiau pasitaiko visko. Tarkim, kad ir praeitą pavasarį per vieną dieną teko pagauti 7 karpius, kurių bendra masė buvo 86kg. Ir tuo metu maudėsi, rėkavo žmonės, bet jie nekreipė dėmesio. O užpraeitą sezoną karpiai pasirodydavo tik tuomet, kai būdavo ramu (nebūdavo jokio pašalinio triukšmo). Laukinių karpių mūsų ežeruose tikrai yra daug ir nesąmonė, kad jų likęs vienas kitas. Aišku kiekvienoje baloje skirtingai. Praeitas sezonas nebuvo labai sėkmingas, nes teko ištraukti tik 96 karpius, kai tuo tarpu dar ankstesniais sezonais jų būdavo žymiai daugiau.
Na, o dabar apie pačius ingridientus ir boilių gamybą. Prekybininkai dar miega išties, bet žiemą visko radau ko tik reikėjo. Kvapai, atraktoriai, miksai, saldikliai, įvairūs kvapnūs aliejai, konservantai ir visi kiti dalykai skirti jaukui gaminti daug kainuoja. Asmeniškai per sezoną išleidžiu iki 2500 litų vien tik šiems dalykams. Gaudyti karpius galima ne tik ant baltyminio rutulio. Galima gaudyti ir ant pupelių, kurios taip pat turi būti tinkamai paruoštos (išvirtos ir išmirkytos kvapuose) Galima gaudyti ir ant jautienos, lydyto sūrio, maisto šunims. Bet visų pirma karpis turi paragauti jam siūlomo maisto. Tai reiškia, kad jis turi būti ir jaukinamas tuo, kuo gaudai. Taisyklė labai paprasta kuo šeri, ant to ir gaudyk.
Kvapai: jų yra didelė įvairovė. Vyšnių, apelsinų, braškių, abrikosų, vanilės, kriauklių ir t.t. Visų tikrai neišvardinsi. Karpiai mėgsta įvairius kvapus ir kaip minėjau kiekvienoje baloje jų meniu gali būti visiškai skirtingas. Karpiai tikriausiai mėgsta kinietišką virtuvę (juokauju), nes neblogas rezultatas gaunasi sumaišius kvapus pvz.: (kriauklių kvapas ir medaus kvapas) atrodo visiškai nesuderinami dalykai, bet karpiams labai patinka. Šis metodas pasiteisino visuose 3 ežeruose, kuriuose tik gaudau laukinius karpius. Galima maišyti ir kitus kvapus. Fantazijoms ribų nėra :) .Kvapai yra skysti ir miltelių pavidalu. Iš skystų kvapų reiktų paminėti firmos "Cormoran" DOUBLE FISH, kurių kvapų palete gan plati. Jie parduodami buteliukais po 50 ml. Vieno buteliuko kaina 20 lt. Tačiau galima rinktis ir kitų firmų: "Sensas", "Eurobait", "Starbait" ir kt. Labai geri kvapai yra miltelių pavidale. Tikrai siūlyčiau nusipirkti firmos "Shakespeare" produktų. Tai atraktorius - milteliai dar kitaip vadinami "dipas". Šis atraktorius geras tuo, kad labai ilgai išlaiko kvapą. Uždėjus boilį ant plauko, reikia boilį pamerkti trumpam į vandenį ir įdėti į "dipą". O po to vėl pamerkti į vandenį. Boilis apsitraukia plona plėvele ir skleidžia malonų kvapą ir dar pats boilis nusidažo vienokia ar kitokia spalva. Tai priklauso koks kvapas. Pvz.: “Skopex” kvapas nudažo geltonai, “Tuti fruti” (vaisinis) nudažo raudonai. Tai dar nesenas tik praeitų metų atradimas ir labai efktyvus. Šis atraktorius - milteliai skirtas tik gaudymui. Niekuomet nereikia pamiršti pagrindinės taisyklės - KUKULIS ANT PLAUKO TURI KVEPĖTI LABIAU NEGU TAIS KURIAIS ŠERIAME. Tai būtent ir vilioja karpį.
Taigi dabar receptas: 1 kg baltyminių rutulių naudosime šias medžiagas:
8-9 kiaušiniai
200 gramų kazeino. Jo galima rasti pieno perdirbimo punktuose. Kazeinas gerai tuo, kad jis neduoda rūgimo - puvimo efekto vandenyje. O taip pat galima naudoti specialius boilinius miksus, kuriuose yra taip pat daug baltymu. Jų privalumas dar ir tas, kad jie jau turi savyje dažus ir nereikia papildomai jų dėti, o taip pat juose yra kvapniosios medžiagos. Jų būna įvairių kvapų kaip ir skystų atraktorių. Galima dėti ir pieno miltelių, bet jie greičiau rūgsta vandenyje. Pamiršau pasakyti, kad kazeiną reiktų prieš tai susmulkinti.
250 gramų manų. Manai - rišamoji medžiaga.
200 gramų sojos miltų (išvalyta soja)
200 gramų kukurūzų miltų
100 gramų augalinio aliejaus
Saldiklis 4-5 gramai. Aišku galima dėti ir cukraus pudra, bet ji vėl sukelia rūgimo efektą. Tad saldiklis geriau. Jei naudojate pudra, tai 3-4 arbatiniai šaukšteliai.
Dažai. Jų dėkite tiek, kol masė įgis norimą spalvą.
Kvapai - atraktoriai 10-15 ml.
Suplakame kiaušinius, supilame aliejų, dažus ir išmaišome iki vientisos masės. Dedame saldiklį ir gerai išmaišome. Taip pat ir kvapus. Sudedame soja, manus, kukurūzų miltus ir kazeiną (arba boilinį miksą. Dedant "Sensas" firmos boilinį miksą jau nereikės dėti dažų ir kvapų) 1 kg. "Sensas" mikso kaina –14 lt. Jo pakanka padaryti 3 kg. baltyminių rutulių. Viską išmaišome iki vientisos masės ir jau galime formuoti rutulius. Ar juos formuosite boilių darymo lenta ar rankomis - jūsų reikalas.
Pastaba: stenkitės kuo mažiau kočioti tešlą, nes po to boiliai praranda tvirtumą.
Na ir paskutinis dalykas: verdame garuose 3-5 minutes. Boilius dėkite 3-4 sluoksniais, kad jie nesideformuotu. Džiovinti pakanka 1 dieną. Nedžiovinkite tik saulės šviesoje. Džiovindami kelis kartus pavartykite juos. Galima virti ir nebūtinai garuose, bet virdant ant garų labiau išsaugomos kvapniosios medžiagos. Šėrimui galite virti ir vandenyje, o gaudymui geriau garuose.
Tai vienas iš pačių paprasčiausių receptų. Ir jis labai efektyvus. Kitą kartą parašysiu receptą su žemės riešutų miltais ir juodųjų pipirų aliejumi. Taigi boilius jau galite pradėti daryti ir dabar ir po to dėti į šaldiklį. Iš šaldiklio imkite tik tiek kiek sunaudosite tai dienai. Jokiu būdu atsileidusių boilių vėl nedėkite į šaldiklį. Šeriame 4-5 dienas bent po 2 kg. Važiuokite ir pagausite.
Šerkite pavasarį seklumose, kur karpiai pirmiausia apsilanko (iki 2 metrų gylyje). Ant plauko dėkite tą patį baltyminį rutulį prieš tai jį išmirkytą atraktoriuje. Pasiruoškite iš anksto keletą kvapų. Dėkite skirtingų kvapų ir pamatysite ką karpis labiausiai mėgsta. Primenu, kad boilis ant plauko turi labiau kvepėti, nei tais kuriais šėrėte. Manau, kad gretai turėsiu savo saitą karpininkams ir ne tik jiems. Jame bus pateikiamos naujienos apie įrankius, kvapus ir t.t., bus nuotraukos ir veiks chatas. Sėkmės
*****
...
Post Reply