Sazanas

Post Reply
umbro

Sazanas

Post by umbro »

Sazanai

Laukinis karpis
Image


Laukiniai karpiai vadinami sazanais. Jie iki kvartero periodo buvo paplitę visoje Eurazijoje. Atšalus klimatui Sibire, susidarė 2 sazanų porūšiai: tipinis, arba europinis sazanas, kuris gyvena pietiniuose Europos vandenyse, ir Vidurinėje Azijoje, Kaspijos ir Aralo jūrų baseinuose gyvenantis sazanas. Iš šio porūšio susiformavo kultūrinės karpių veislės. Įvairiose platumose karpiai subręsta nevienodo amžiaus. Mūsų geografinėje platumoje - 4-5 m. Sazanų hibridai ir hibridai su kultūrinėmis karpių veislėmis buvo introdukuoti į Lietuvos natūralius vandenis ir tvenkinių ūkius tuoj po Antro pasaulinio karo. Grynaveisliai sazanai Lietuvoje reti, bet daug hibridų su kultūrinėmis veislėmis. Jie atsparesni negu kultūrinių veislių karpiai, nors auga lėčiau. Sazanas stipri ir graži žuvis, kuri, deja, sutinkama vis rečiau ir rečiau. Tai ar verta varginti nusipelniusį varžovą, pastoviai ištraukiant ir paleidžiant jį atgal, tenkinant savo "sportinį" garbės troškimą. Į sazaną reikia žiūrėti su pagarba.

Ar reikalingi sazanui karpiniai žūklės įrankiai?

Ko gero dar nė vienas sportinės žvejybos būdas, paskutiniais metais, taip netobulėjo, kaip karpių gaudymas. Serijos straipsnių žvejybiniuose žurnaluose, televizijos programos, video kasetės, knygos... Ir tai pilnai suprantama. Iš vienos pusės, tai duoklė Europai, kur karpinė žūklė labai populiari, iš kitos, kova su karpiais, o tuo labiau su jo laukiniu draugu sazanu, suteikia tokį didelį adrenalino antplūdį, kaip nė su viena kita žuvimi, išskyrus lašišą, bet kalba ne apie ją.

Viskas būtų labai gerai, jeigu ne speciali amunicija: karpinio meškerykočio ilgis didesnis nei 3,5 m, ritės su "Bait Runner" sistema, elektroniniai pakirtimo signalizatoriai, "kobros", boiliai, specialūs kabliukai ir daugelis kitų išskirtinai žaisliukų. Perskaitę žvejybinę literatūrą, pažiūrėję televizijos programas, žinome, kad be visų šių įrankių neverta ir svajoti apie garbingus egzempliorius. Šią pusę pilnai palaiko žūklės prekių parduotuvių pardavėjai ir firmos. Jeigu remtumėmės šiais patarimais ir pirktumėm visus rekomenduojamus įrankius, tai komplekto kaina dviem žvejams būtų lygi šiek tiek padėvėto "žigulio" kainai...

Išlaidas galima sumažinti kelis kartus ir sėkmingai gaudyti stambius sazanus.

Sazanas - ne karpis


Pirmiausia reikia pabrėžti, kad žvejybinėje literatūroje tarp karpių ir sazano didelio skirtumo nėra, bet jis egzistuoja ir pagrindinis skirtumas atsiranda jų gyvenimo viduryje. Karpį galima sutikti skirtinguose vandens telkiniuose, kur jie specialiai veisiami ir tuose laukiniuose vandens telkiniuose, kur jiems pavyksta pabėgti potvynio metu. Nesvarbu kaip jis ten papuolė, svarbiausia, kad karpis gyvena uždaruose vandens telkiniuose, kur paprastai visiškai nėra pratekėjimo. Būtent šių "naminių" žuvų žvejojimui ir buvo ruošiami specialūs karpiniai įrankiai, kurių pagrindinė užduotis - apgauti išlepintą karpį. Ypač tai aktualu europiniuose vandens telkiniuose, kur visada laikomasi principo "pagavai - paleisk". Natūralu, ne vieną kartą privalgęs dosnaus pašaro, pagautas ir paleistas, karpis pasistengs laikytis kuo toliau nuo kranto ir gerai pagalvos prieš paimdamas į burną net labiausiai viliojantį masalą. Būtent šiuo atveju ir tolimi metimai, ir teisingas pašaras, boiliai, ir likusieji išreklamuoti karpiniai įrankiai yra būtini.

O ką sazanas? Jis pietinių upių siaurų vandeninių erdvių laisvasis gyventojas ir pirmiausia Žemutinės Volgos gyventojas. Būtent čia galima važiuoti gaudyti tik sazanų, ignoruojant visas kitas žuvis. Egzistuoja nusistovėjusi nuomonė, kad sazanas teikia pirmenybę lėtos tėkmės upės plotams. Galbūt kažkur būtent taip ir yra. Tačiau pratekamuosiuose, sujungiančiuose Achtubiją su Volga, ir pačioje Achtubijoje, žemiau Harabolijos, dažniausiai viskas atvirkščiai: geriausios žūklės vietos - sraunumoje. Čia geriausia gaudyti iš valties, be to, visai nebūtina iš motorinės. Pilnai pakanka pigios guminės valties arba baidarės.

Paimta iš laikraščio "Rybak rybaka"
Post Reply