Karpinė sistemėlė su gumele (III)

Post Reply
Darelis

Karpinė sistemėlė su gumele (III)

Post by Darelis »

Karpinė sistemėlė su gumele (III)

Visiems gerai žinoma „plauko“ sistemėlė baltyminiam kukuliui prie kabliuko pritvirtinti jau keliolika metų pelnytai laikoma geriausia. Tačiau visą tą laiką buvo ir yra kuriami alternatyvūs būdai, kaip kitaip pritvirtinti kukulį. Šioje sferoje nerimsta ne vien tik žvejai, bet ir karpinių aksesuarų gamintojai. Vienas iš tokių alternatyvių būdų yra sistemėlė su gumele vietoje „plauko‘. Ši mintis nėra nauja, nors beveik kasmet atsiranda vis kitokių šio būdo modifikacijų. Paprastai gumelės yra naudojamos meškeriojant „D-Rig“ tipo kabliukais , o sumontuoti ją galima ir aklinai, ir kaip slankiojančią. Tam tikro racionalumo čia yra – gumelė tąsi, o tai leidžia naudoti skirtingo skersmens kukulius nekeičiant sistemėlės. Bene efektyviausia gumelė yra naudojant masalų tandemus (du kukuliai, kukulis ir puselė ir pan.), kurie gali būti skirtingo skersmens . Tai sunku įgyvendinti naudojant „plauko“ techniką, nebent rištume reguliuojamo ilgio „plauką“, bet tai kelia nepatogumų ir nėra racionalu.

Tačiau pirminė gumelės panaudojimo idėja buvo ne ši, galvota buvo apie tai, kaip pateikti kukulį vientisą, be išgręžtos skylės, kuri būtina naudojant „plauką“. Toks kukulio montavimas yra labai greitas ir nereikalauja jokių papildomų įrankių. Viena, ką reikėjo padaryti, - tai išgremžti kukulyje griovelį tam, kad gumelė nenuslystų. Kai kurie gamintojai į rinką pateikia kukulius jau su grioveliais, pvz., garsusis Ronas Hatčinsonas (Ron ..........) kurį laiką gamino tokius plaukiančius kukulius, vis dėlto dažniausiai tai tenka daryti patiems žvejams. Taikant gumelę pirmiausia buvo galvota būtent apie plaukiančio tipo kukulius, nes pagrįstai manyta, kad kukuliai, nepragręžti grąžteliu, neabsorbuos vandens ir bus labiau plūdrūs. Tačiau pirmosios gumelės nebuvo tobulos ir labai dažnai kukuliai nukrisdavo jau užmetimo metu ar atsitrenkę į vandens paviršių, todėl kurį laiką buvo naudojamas dakronas (poliesterio pluoštas) ir net stomatologinis siūlas, kuris būdavo užrišamas aplink kukulį. Tačiau gumelės idėja pasirodė nemari. Pačios gumelės buvo tobulinamos ir šiandien jas gamina daugelis firmų, kurios specializuojasi įrankių ir aksesuarų karpininkams gamyboje.

2004 m. firma „Anakonda“ pateikė eilinę naujovę – gumelę, kuri montuojama tiesiai ant kabliuko kotelio . Gumelės gaminamos dviejų dydžių, todėl galima lengvai pritaikyti meškeriojant įvairaus skersmens kukuliais - nuo pačių mažiausių iki pačių didžiausių. Beje, šias gumeles galima naudoti ir kaip „plauką“, norint karpiams pateikti dviejų kukulių tandemą.

Kukulių tvirtinimas gumele išties yra gana greitas ir patogus, o plaukiančių kukulių atveju - net ir racionalus , tačiau būtina turėti galvoje, kad gumelė labiau pažeidžiama negu klasikinis „plaukas“ ir negali būti naudojama ilgą laiką. Stipraus mosto metu gumelė patiria statišką deformaciją, ji išsitempia, o kartais tiesiog plyšta... Nukritus kukuliui, tuščias įrankis, gulintis ant dugno, tikrai nesugundys karpio, o žvejys, tikėdamasis kibimo, ant kranto gali pralaukti ir visą parą..! Naudokite gumeles, tai neblogas sprendimas, tik patarčiau tai daryti masalą užmetant netoli kranto, tarkime, ne toliau kaip 50-60 m. Tokiu atstumu užmetant įrankį nėra reikalo mesti labai stipriu mostu. Karpinių sistemėlių apžvalgą pratęsiu kituose „Meškeriotojo“ numeriuose, likite su mumis. Sėkmės !



***

Darius Šėgžda
http://www.fanatikai.lt/
Post Reply