Karpinės sistemėlės (II)

Post Reply
Darelis

Karpinės sistemėlės (II)

Post by Darelis »

Karpinės sistemėlės (II)

Dvidešimt metų žvejų sėkmingai naudota “plauko” technika, tvirtinant masalus prie kabliuko, nelauktai buvo stumtelėta į šoną... Kai pirmą kartą specializuotoje karpininkams skirtoje spaudoje buvo pristatyta “D-Rig” sistemėlė, pasipylė kritikos lavina, neva nesąmonė visa tai, įrankis taps grubesnis, sistemėlė baidys karpius ir t. t. Tačiau greitai viskas nurimo, karpių gaudytojams pakako sužinoti, kas yra sistemėlės autorius, ir jau niekas neišdrįso sakyti, kad jis tiesiog kvailys... Juo buvo garsus karpinių įrankių, jaukų, masalų ir papildomos įrangos gamintojas Kevinas Nešas (Kevin Nash). Prasidėjo sistemėlės testavimas, kurio rezultatai pranoko visus lūkesčius. Pasirodė, kad sistemėlė ne tik nebaido karpių, bet yra labai kibi, jos efektyvumas - net 86 % , o klasikinės “plauko” sistemėlės efektyvumas - tik 62 % , ir tai tik tuo atveju, jeigu ji surišta teisingai, o įrankis sumontuotas kaip savaime karpį pakertantis.

Nenuostabu, kad “D-Rig” sistemėlė (pavadinimas kilo nuo kabliuko lankelio, suformuoto “D” raidės pavidalu) greitai paplito ir atsirado daugybė modifikacijų (pvz., modeliai “Anti-Eject”, “Mini-D”, “Long Shank-D”, “Long Shank Anti Eject” ir kt.), iš kurių geriausiomis laikomos “Nash Quickfit D’s” (1 pav.) bei “Nash Widgets” (2 pav.). Kurgi yra šio, iš pirmo žvilgsnio keistoko, įrankio vertė? Pasirodo, kad baltyminis kukulis, sumontuotas prie “D-Rig” tipo kabliuko, vandenyje atrodo taip natūraliai, lyg apskritai nebūtų pritvirtintas. Masalą karpiai ima drąsiai, nes visiškai nejaučia jokio įrankio pasipriešinimo. Be to, naudojant “D-Rig” sistemėlę, pavyko visiškai eliminuoti pasitaikančius įrankio susipainiojimo atvejus. Modernizuotos sistemėlės lengvai surenkamos (modelyje “Quickfit D’s” lankelis iš plastiko sumontuojamas tiesiog ant kabliuko), nerišant jokių mazgų, prireikus akimirksniu pakeičiamas ir pats kabliukas. Modelyje “Widgets” naudojamas originalios konstrukcijos slankiklis su gumele masalui pritvirtinti. Ši sistemėlė (3 pav.) itin puikiai pasiteisina meškeriojant dideliais baltyminiais kukuliais, pvz., 20-24 mm skersmens.

Savadarbė “D-Rig” tipo sistemėlė

Paplitusi nuomonė, kad karpių žūklės aistruoliai yra pasiturintys žmonės ir jiems nė motais visokia raišiojimo praktika, neva nusipirko paruoštas sistemėles ir vargo nežino, – nelabai pagrįsta. Iš tiesų, gaudant karpius, išlaidų yra daug, bet tikras karpininkas – tai tokia būsena, kad kažko neįdomaus ir nereikšmingo jam negali būti!Visas naujienas jis sugeria kaip kempinė vandenį, ir tų naujienų niekada nebus per daug. Tai fantastiška žūklės aistra degantys žvejai, ir mokėjimas viską susirišti savo rankomis yra tiesiog garbės reikalas. “D-Rig” tipo sistemėlę galima susirišti ir patiems, tam geriausiai tinka 0,35-0,40 mm storio minkštas, vandenyje nematomas (fluorokarboninis) valas. Įrankį geriausia formuoti iš dviejų dalių, sujungtų tarpusavyje stipriu žiedeliu, taip masalas lengviau pakils virš dugno. Kaip rišama sistemėlė, matote nuotraukose:

1) valas perveriamas per kabliuko ąselę;

2) surišamas populiarus “mazgas be mazgo”, ant laisvos avižėlės užveriamas plonas ir lengvas žiedelis;

3) atraižėlės galas perveriamas per kabliuko ąselę, suformuojant “D” raidės pavidalo lankelį;

4) suformavus norimo dydžio lankelį, valo likutis nukerpamas ir jo galas (apie 5 mm) sulydomas žiebtuvėliu, tokiu būdu lankelio slankiojimas apribojamas;

5) pavadėlio gale suformuojama kilpelė su žiedeliu jos viduje;

6) per žiedelį pavadėlis sujungiamas su pagrindiniu valu, šalia jungties vietos suformuojamas svarelis;

7) prie lankeliu slankiojančio žiedelio tvirtinamas “plaukas” arba gumelė baltyminiam kukuliui;

8) pervėrus baltyminį kukulį, jis užblokuojamas.

Įrankis su “D-Rig” tipo sistemėle parengtas žūklei.

Praktika įrodė, kad ši sistemėlė tinka ir įprastiems kukuliams, bet ji bus ženkliai efektyvesnė meškeriojant plaukiančiais (”Pop-Up” tipo) kukuliais.

“Warwick Rig”

Anglas Frenkas Vorvikas (Frank Warwick) yra užpatentavęs ne vieną tokią sistemėlę, skirtą karpių žūklei. Kai kurios jų gaminamos pramoniniu būdu, tačiau šį kartą noriu pristatyti labai paprastą, bet efektyvų sistemėlės (ji žinoma “Warwick Rig” pavadinimu) žvejybai plaukiančiais baltyminiais kukuliais būdą. Pradėkime nuo pradžių...

Ne taip retai pasitaiko, kad karpiai, ragaudami masalą ir pajutę klastą (svetimkūnį burnoje), išspjauna kukulį, o kur dar tušti kibimai... Daugelio tokių atvejų priežastis – neteisingai surištos sistemėlės bei blogai ant dugno pateiktas masalas. Niekam ne naujiena, kad drąsiausiai karpiai griebia neutralaus plūdrumo kukulius, tačiau juos pasigaminti gana keblu (specialus “miksas”, itin tikslus dalių dozavimas ir pan.), todėl dažniausiai naudojami plaukiantys. Tam, kad sistemėlė būtų tinkamai subalansuota, ir naudojami svareliai (arba metalizuota pasta), kurie užspaudžiami prie kabliuko. Karpis, įsiurbdamas kabliuką, dažnai pajunta svarelį ir išspjauna masalą. Tokie kibimai signalizuojami lengvu “svingerio” krustelėjimu. Jeigu tai pastebėjęs žvejys akimirksniu pakirstų, kabliukas neabejotinai įsmigtų į žuvies lūpą, bet dauguma žvejų, laukdami klasikinio pasikirtusio karpio spurto, nieko nedaro... Štai su šia patirtimi ir siejamas Frenko Vorviko sprendimas svorio masę subalansuojančią sistemėlę ir masalą suformuoti ne žemiau kabliuko, bet ant paties kabliuko (1 nuotr.). Tai daroma labai paprastai: ant kabliuko kotelio uždedama plonytė “plauko” atkarpėlė, kurios galai įstatomi į svarelio įpjovą ir svarelis suspaudžiamas. Kilpelės skersmuo turi būti labai tikslus (didelis tiek, kad laisvai slankiotų koteliu, ir kartu tiek mažas, kad, atsirėmęs į užkarpėlę, nenuslinktų nuo kabliuko), tik reiktų pabrėžti, kad ši sistemėlė tinka ilgakočiams lenktiems kabliukams. Užmetus įrankį, kabliukas ne kybo ąsele žemyn, o guli ant dugno smaigaliu į apačią. Šiuo atveju karpis, įsiurbdamas kukulį, negali pajausti kabliuko, nes jis yra po kukuliu, o ne šone. Svarelis taip pat nesukelia jokių problemų, nes laisvai slankioja koteliu. Ši sistemėlė labai efektyvi ten, kur karpių žūklė vyksta intensyviai, žuvys baikščios ir įtarios.


***

Darius Šėgžda
http://www.fanatikai.lt/
Post Reply