Karpinė sistemėlė su plūdurais

Post Reply
Darelis

Karpinė sistemėlė su plūdurais

Post by Darelis »

Karpinė sistemėlė su plūdurais

Tikriausiai nėra nė vieno karpininko, kuris nežinotų, kad mėgstamiausios šių žuvų buvimo vietos tvenkiniuose – kliuvinių šabakštynai. Jie ypač mėgsta būti tarp užlietų miškų, sodų medžių ar jų liekanų. Čia ramu, saugu ir maisto pakanka... Tačiau tik retas meškeriotojas rizikuoja į tokį kerplėšyną mesti masalą, nes gerai žino, kad netekti sistemėlės ir, aišku, karpio - tikimybė didelė, bet ir su mintimi, kad tokios vietos itin perspektyvios, susitaikyti nėra lengva. Tad ką gi daryti? Neignoruoti tokių dosnių vietų, sumontuoti tinkamą įrangą ir meškerioti! Tai įdomu, azartiška, perspektyvu ir tikrai nesudėtinga, tuo tikrai įsitikinsite perskaitę šį straipsnį.

Meškeriojant šalia ar tarp kliuvinių didelį karpį galima įveikti ir su įprasta įranga žaibiškai sureagavus į kibimą ir lupant žvynuotąjį galingais įrankiais „force majeure“ tempu... Vis dėlto, nieko gero neišeis, jeigu įrangą norėsime užmesti už tiesiai priešais mus gulinčio paskendusio medžio, juo labiau norint masalą pateikti tarp dviejų medžių, viskas baigsi labai neįdomiai, karpis tiesiu taikymu ners į šakų tankumyną tiek juos ir tematysite...

Ne ką geriau žūklė baigiasi ties povandeniniais ežerų ar tvenkinių kalneliais, nuklotais tankiu dvigeldžių moliuskų kiautelių liekanomis. Ne paslaptis, kad jų mėsa – karpių skanėstas, ir jie būriais ieško moliuskų susitelkimo vietų, o tai dažniausiai povandeniniai kalneliai, sėkliai ar tiesiog duobėtas, žemyn besileidžiantis dugno šlaitas. Pakirstas karpis sprunka į ežero ar tvenkinio vidurį spausdamasis prie dugno, šio manevro metu įrangos valas, traukiamas karpio, liečia geldutėmis nuklotą aštriais kaip skustuvas kraštais kalnelių viršų ir visais be išimties atvejais nurėžia valą kaip siūlą... Nyki situacija, ką ir besakysi, bet, kaip minėjau, abiem atvejais išeitis yra.

Būdas, kurį noriu pristatyti, praktiškai patikrintas daugybę kartų, o turint galvoje ir kitų žvejų patirtį, galima teigti, kad jo efektyvumas siekia meškeriojant tarp medžių – 50-70%, o tarp dugną nuklojusių geldučių – 80-90%. Taigi idėja verta dėmesio.

Įranga su plūdurais

Įranga, kurią noriu aptarti, specifinė, nors ir nereikalaujanti nei ypatingų aksesuarų ar didesnių investicijų ir labai lengvai sumontuojama. Sumanymo esmė ta, kad ant dugno yra guldomas tik masalas, svarelis ir trumpa (10-15 cm) pavadėlio dalis, o visas valas įgauna statmeną padėtį vandens paviršiaus atžvilgiu. Virš vandens esantis valas išlaikomas ant vandens paviršiaus plūdurų pagalba iki pat kranto. Abiem atvejais pavadėlis rišamas iš itin atsparaus trinčiai valo, pvz., „Limpit“ tipo.

Pačią sistemėlę galima suformuoti dvejopai, atsižvelgiant į vieną iš dviejų aukščiau aptartų situacijų. Pirmasis variantas yra paprasčiausias, paprasčiausiai ant valo kas keli metrai užspaudžiami plūdurai iš putplasčio. Antras variantas kiek sudėtingesnis, bet ir patikimesnis, ir efektyvesnis. Prireiks ne tik kelių putplasčio plūdurų, bet ir slankiojančios plūdės be antenos, ir stalo teniso kamuoliuko. Pastarąjį reikia perdirbti: padarius dvi tikslų centrą atitinkančias kiaurymes per kamuoliuką perveriamas minkštas plastikinis vamzdelis, kiaurymių kraštai užtaisomi vandeniui atspariais dažais. Kamuoliuką galima nudažyti (juodai, rudai, žaliai), bet nemanau, kad tai būtina. Sistemėlės paruošimas: ant pagrindinio valo užveriame slankiojančią plūdę (tinka plūdės be antenos, skirtos žūklei masaline žuvele), silikoninį ribotuvą, kamuoliuką ir per suktuką pririšame pavadėlį, geriausia iš „Limpit“ tipo valo, kurio atkarpa - apie 50 cm. Kad būtų patikimiau, ant valo galima užverti du silikoninius ribotuvus, bet būtinai taip, kad kamuoliukas būtų ne mažesniu, kaip 1 m atstumu virš dugno. Plūdė valą pakels į vandens paviršių, o ten jį išlaikys putplasčio plūdurai, kurių kiekis ant valo priklauso nuo užmetimo nuotolio - kuo toliau, tuo daugiau plūdurų.

Žūklė ties povandeniniais kalneliais

Minėtu būdu suformuotą įrangą galima užmesti nuo kranto įprastu būdu, bet užmetimo nuotolis bus ribotas, daugiausiai 60-70 metrų. Esant būtinybei masalą pateikti toliau nuo kranto, įrangą geriausia nuplukdyti pripučiama valtele arba, jeigu turite, radijo bangomis valdomu laiveliu. Išplukdyti įrangą pačiam su valtele geriau - tiksliai nuleisime masalą, o plaukdami atgal, ant valo užkabinsime putplasčio plūdurus.

Didžiausias šios įrangos privalumas tas, kad valas, sprunkant pakirstam karpiui, pakyla į viršų ir jo nepažeidžia aštrių geldučių kraštai. Tokia įranga bus saugi net ir tuo atveju, jeigu masalą paguldysite ant povandeninio kalnelio šlaito, tai, beje, vienintelė galimybė išvengti sistemėlių praradimo ir džiaugtis puikiais laimikiais ekstremaliomis žūklės sąlygomis.

Žūklė šalia paskendusių medžių

Tokių savybių žūklavietėse efektyvių rezultatų pasiekti sunkiau, negu pirmuoju atveju, ypač pateikiant masalą tarp medžių ar jų šakų guotų. Pakirsto karpio traukimas tokiomis sąlygomis taip pat yra išskirtinai ekstremalus išbandymas net ir didelę žūklės patirtį turinčiam karpininkui. Tačiau ko tik nepadarysi vardan mėgstamo žūklės būdo, ir tai daryti verta, nes nieko nėra neįmanomo, tiesiog reikia užsibrėžti sau gairę - tai, kas atrodo nepasiekiama, paversti realybe.

Ideali žvejo pozicija ant kranto yra tada, kai paskendęs medis yra tiesiai priešais jį, o šonuose - dugnas be kliuvinių. Visgi ir šiuo atveju įrangą teks nuplukdyti valtele, kitaip masalą pateikti saugiai ir tiksliai kažin, ar pavyks. Valas nuo dugno kils statmenai, o iškilęs į paviršių, bus prilaikomas plūdurų, tokiu būdu išvengsite medžio šakų žabangų. Pakirtę karpį leiskite jam kurį laiką sprukti ežero vidurio link netrukdydami – būsite labiau tikras, kad išvengsite kliuvinių. Valą laikykite lengvai įtemptą ir stebėkite, kad plūdurai visą laiką būtų ant vandens. Jeigu žūklavietės kranto sąlygos leidžia, geriausia būtų pasitraukti 10-15 m į šoną ir jau ten, priveržę ritės stabdį, įveiksite karpį.

Šias sistemėles galite modifikuoti, galbūt atrasite ir dar efektyvesnį sprendimą, bet, kol taip neįvyko, per žūklės išvykas šių sistemėlių elementus visada pravartu turėti su savimi. Niekada negali žinoti, kokią rasi žūklavietę ir kur tą dieną bus karpiai.


***
Darius Šėgžda
http://www.fanatikai.lt/
Post Reply