Lydekų gaudymas žiemą

Post Reply
Tadas

Lydekų gaudymas žiemą

Post by Tadas »

Kaip žiemą gaudyti lydekas ?
Ši margašonė ne vienoje pasakoje aprašyta ir ne vienoje dainoje apdainuota. Ir valgyti gardu, ir žvejoti smagu, ypač pakariauti su ja įdomu. Kad ir kokie galingi žmonės bebūtumę, bet "išmaudo" mus kartais tos dantytosios ir norisi vilku staugti. Ir nemažos, ne, o didesnės ir vertos bet kurio rimto žvejo dėmesio. Aišku, vasarą su jomis įdomiau susikauti, kai ant "botago" laikai kad ir dviejų kilogramų lydekaitę.
Be abejo, žieminė margašonių medžioklė turi savo pliusų, kai kuriais atvejais netgi didesnių privalumų nei vasarinė. O kokia romantika žiemą! Gražus rytas, švendrės lengvai šnara, sniegas po kojom girgžda, iš pirkios "stačiu" stulpu rūksta dūmai. Tyla aplinkui, net ausyse spengia. Tačiau tai girdi tik kai vienas eini. O kai kompanija eina, tos ramybės neišgirsi; visi šneka, savo nuotykius pasakoja, žiūrėk ir žūklės vietą jau priėjai.
Einant lydekauti, būtų gerai turėti jau išanksto pasigaudžius mažų žuvyčių. Dienos ir taip trumpos, o jei dar reikia mailiaus prisigaudyti, tai žūklei lieka nelabai daug laiko. Kaip įrodė praktika, jų dažniausiai sunku pagauti. Yra geras posakis, "kai lydekos kimba, tai mailiaus ir su žiburiu nesurasi".
Tad koks gi turėtų būti tas mailius? Geriausiai tiktų aukšlės, raudelės, neblogai ir ešeriukai, nes jie energingai plaukioja ir labai gerai vylioja lydekas. Blogiausiu atveju, galite pasinaudoti ir karosiukais, kurių galite nusipirkti žūklės parduotuvėse, bet efektas jau ne tas.
Kur žvejoti, kokią vietą išsirinkti prie telkinio - čia ir susidurtume su nuomonių skirtumu, o mūsų žvejų yra apie 100000 vienetų. Taip ir išeina - kiek žvejų, tiek nuomonių. Asmeniškai aš, gaudau seklesnėse vietose.
Priemonės šiai žūklei.
Lydekos dažniausiai gaudomos vėliavėlėmis ir skrituliais, nors teko matyti įvairiausių variantų. Sistema paprasta - valas, svarelis, pavadėlis ir kabliukas. Dėl kabliukų irgi yra visokių nuomonių; vieniems tinka trišakiai, kitiems vienšakiai.
Toliau apie jų gaudymo ypatumus, sistemas, gudrybes, kurių turi kiekvienas ne vieną dieną žvejojantis žvejys.
Aukščiau minėjau, kad žiema kai kuriais atvejais turi didesnių privalumų negu vasara. Keletas mūsų lankytojų klausė kokie jie. Mano manymu (daugelis žvejų man pritartų), žiemą ledu ir į peklą gali nueiti, jau nekalbant apie tas vietas į kurias vasarą tik iš tolo galėjai pažiūrėti.
Mūsų skaitytojams kilo labai daug klausimų apie vėliavėles, nes jų yra įvairiausių firmų. Kokios tiktų geriausiai? Esu daug ir įvairių išbandęs, tad šiuo klausimu turiu savo nuomonę. Aš asmeniškai naudoju "Aisės" vėliavėlės. Galiu teigti, kad pagal kainos ir kokybės santykį, geresnio varianto nei "Aisės" vėliavėlės dar nesu sutikęs. Skrituliai naudojami klasikiniai, kaip ir vasarą.
Dabar svarbiausias klausymas - kur geriausiai kimba šios plėšrūnės. Yra nusistovėjusi nuomonė, kad lydekos geriausiai kimba ten, kur vaikosi mailių. Vasarą tai galima pamatyti, o žiemą jau reikėtų visą patirtį, aišku jeigu ji yra, sukaupus pagalvoti. Mailius žiemą laikosi arčiau kranto, arčiau salų, melduose ar pakrančių žolėse. Tad viena iš pirmųjų gaudymo vietų būtų šalia meldų, 2-3 m nuo jų sudaromos sienos. Čia dantytosios ir ateina maitintis. Šis gaudymo būdas pasiteisina kai nespaudžia dideli šalčiai ar esant atodrėkiui.
Žuvų aktyvumui labai didelę įtaka turi ir deguonies kiekis ištirpęs vandenyje. Reikėtų atkreipti dėmesį ar į vandens telkinį įteka kokie nors upeliai, nes jų vanduo prisotintas deguonies ir teigiamai vekia lydekų aktyvumą. Tad jeigu žinote kur įteka upelis, reikėtų arčiau jo ir bandyti suvylioti lydekas.
Spaudžiant didesniam šalčiui, lydekų reikėtų ieškoti gilesnėse vietose. Didžiausias lydekas gaudykite gilumoje, prie skenduolių, povandeninių salų ir dugno perkritimų. Šiuo atveju labai padėtų jei pažinotumėte telkinį. Jeigu nežinote, tuomet pagelbės echolotas ar batimetrinis vandens telkinio planas. Na, o jei nieko neturite, pasiimkite gabalą valo, užsiriškite švino gabalą ir pirmyn matuoti gylio
Dabar kaip turėtų atrodyti sistemos. Žemaitijoje yra paplitusi tokia sistema: valas - 0,3 mm, pavadėliai, svarelis - 7-8g. Kabliukai tiktų ir trišakiai (kabinami masalui į nugarą), dvišakiai ir vienšakiai, veriami su pavadėliu per burną, iškišami per žiauną ir kabinami prie valo. Žuvelė turėtų plaukioti 30-50 cm virš dugno.
Uteniškiai lydekų gaudymui dažniausiai naudoja skritulius. Ant valo jie nededa švino, o juo matuoja gylį (žiūrėti paveiksliuke). Tokį pačių pasidarytą giliamatį mačiau ir pas P. Korsaką. Jis man patiko ir sau pasidariau.
Dar yra viena sistema, kuri tinka srovėje. Didelis švinas yra rišamas ant sistemėlės galo, pavadėlis kabinamas ant valo taip kad slankiotų, virš švino yra užspaudžiamas stabdis, kad žuvelė negalėtų įsirausti į dugną ar kitaip kaip pasislėpti.
Tiek būtu trumpai apie lydekų žūklę iš po ledo.
Jei Jus sudomino lydekų žūklė skambinkite tel. Klaipėdoje
8-26-314202; 8-287-80611 Irinijui, arba rašykite el-paštu info@zvejams.lt ir mes Jums padėsime
Post Reply