Išsvajota gražuolė

Post Reply
Darelis

Išsvajota gražuolė

Post by Darelis »

Išsvajota gražuolė

Neretai pasitaiko pagauti mažų lydekaičių, ypač tada, jei prieš metus ar porą buvo labai geros neršto sąlygos ar buvo imtasi žuvivaisos darbų. Patyrę, vyresni žvejai, jas dažniausiai paleidžia atgal, paūgėti. Bet jei pasitaiko vaikui - ką čia slėpti, skubama parodyti mamai ar tėčiui, o paskiau papasakoti draugams - sugavau va "toookią". Nedidelė nuodėmėlė, jaunas žvejys virs patyrusiu žveju, užaugs - supras, ką ir kada reikia daryti.
Pagal taisykles, lydekų ramybės laikas - nuo vasario 15 iki balandžio 20 dienos. Tada jas gaudyti draudžiama - tegul lieka prieš nerštą, tegul ramiai išneršia. Nesuklysiu pasakęs, kad lydeka - beveik visų žvejų išsvajota gražuolė.
Mums ji labai tinkama ir tuo, kad vien tik rūpestingesne apsauga ar taupesne žvejyba galime pasiekti, jog gyventų, gražiai kibtų daugelyje ežerų, upių, vandens saugyklų, net palyginti nedidelių tvenkinių. Taigi be papildomų išlaidų. O jei dar pridėtume nelebai sudėtingą dirbtinį lydekų veisimą - tai ir visai gražių laimikių nuolat turėtume.
Beje, vakarų šalyse, kur meškeriojimas visokeriopai skatinamas ir neretai paverčiamas labai pelningu verslu, privačiuose vandenyse, intensyviai veisiant lydekas, jas leidžiama gaudyti jau antrametes, trečiametes. Šiaip ūkininkauti apsimoka, nes jaunystėje lydekaitės labai sparčiai auga.
Mes jas vadiname "silkutėmis", "peiliukais", dori žvejai paleidžia atgal vandenin, o taisyklės iš viso draudžia gaudyti mažesnes nei 40 centimetrų lydekaites. Lydekos labai gerai kimba tuoj po neršto. Jis neretai baigiasi gerokai anksčiau, nei draudimo metas - jei tik pavasaris šiltesnis. Taigi balandžio pabaiga - lydekavimo pradžia.
Apskaičiuota, jog kiekviena subrendusi pataitė kilogramui savo svorio užsiaugina apie 30-35 tukstančius ikrų. Taigi labai didelės lydekos - 20 ir daugiau kilogramų - gali išneršti daugiau kaip pusę milijono ikrelių. Patinėliai užauga gerokai mažesni. Jie retai kada pasiekia didesnį nei 5-5,5 kilogramo svorį.
Lydekos gyvena maždaug 18-25 metus. Pasakojimai apie šimtametes lydekas, užaugusias iki 100 kg svorio (kaip kad garsioji imperatoriaus Barbarosos lydeka) - gražios legendos. Bet nedrauskime žvejams svajoti…
Gana rimtai teigiama, jog pati didžiausia Europoje lydeka buvo sugauta prieš 250 metų Škotijos ežere Loch Ken. Ji svėrusi 32,7 kilogramo, jos galvos fragmentai buvo išsaugoti iki 1952 metų.
J. Egerso sudarinėjamame didžiausių Europos nūdienos lydekų sąraše karaliauja gražuolė, svėrusi 30,5 kilogramo. Ją meškeriotojas A. Vilhelmas sugavo buvusiame žvyro karjere Vokietijoje 1983 metais. Tai - nekeliantis jokių abejonių, patikimais dokumentais patvirtintas laimikis.
Lietuvoje 10-15 kilogramų lydekos - ne tokia jau didelė retenybė; tą rodo ir įvairių konkursų rezultatai, skelbiami kasmet. 15-20 kilogramų lydekos - neeilinis įvykis. Žinoma, gelmėse jų užauga ir didesnių, gal net rekordinių, bet kaip jas spiningu ar meškere išvilioti? Apie mūsų lydekų dydį galima spręsti iš anksčiau galiojusių (ir iki šiol Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijoje tebegaliojančių) "Metų žuvies" konkursų nuostatų. Antai bronzos medalis buvo skiriamas 9 kilogramų lydekoms, sidabro - 10, aukso - 12 kilogramų. Tos normos buvo nustatytos atsižvelgiant ne tik į mūsų meškeriotojų laimikius, bet ir kaimyninių šalių duomenis.



***
"Žaliasis pasaulis" Nr23. 2001 birželio 21d. Zenonas Butkevičius
Post Reply