Šiuolaikinis džerkavimo minimumas

Post Reply
jordza
Posts: 675
Joined: 11 Apr 2008, 13:28
Miestas: Vilnius

Šiuolaikinis džerkavimo minimumas

Post by jordza »

Image

Šiuolaikinis džerkavimo minimumas

Paskubomis džerko neįvaldysi. Taigi, bet kuriuo atvejus turėsite tam skirti atitinkamai laiko, jėgų ir priemonių. Efektas neišvengiamai bus, it tikiuosi, kad jis jums patiks.
Jeigu jūsų neapleidžia mintis apie žūklę džerkais, tai greičiausiai jau senai įvaldėte spiningavimo ABC, o gal būt net kažkurioj srity tapote „profu“ ir jums tiesiog įsinorėjo kažko naujo. Arba, tiesiog užsinorėjot, nes čia jau viskas... Pirmuoju atveju labai įprastus ir pasąmonėje įsitvirtinusius dalykus reikės perkvalifikuoti. Antruoju atveju viską įsisavinti iš naujo. Nei vienas, nei kitas kelias nesuteikia pirmenybės greičiau įsisavinti šį žūklės būdą.

Ką gaudyti

Aišku, kad pirmiausiai tai lydekas. Pagrindinis džerkų „grobis“ prasideda nuo 700g ir daugiau. Mini džerkais galia suvilioti ir 200g silkutes. Bet kam jums jos? Jei jau gaudyti rimtai, tai iš karto geriau nusiteikti rimtiems egzemplioriams. „žolinukė“ – čia mažiausia. Optimaliu, džerkais gaudomų žuvų dydį galima pripažinti 1,5 – kg. Čia be jokių dvejonių.
Image

Antroji žuvų rūšis, kurias galima tikslingai gaudyti džerkais – yra stambūs ešeriai. Mūsų draugai iš užsienio dar gaudo starkius ir šamus. Pirmąjį – jam išeinant į smėlingas kopas ir seklumas. Antrąjį – taip pat seklumose. Nors ir žinau kad tai veikia ir pas mus, bet neturėdamas tikslesnės ir pakankamai duomenų dėl statistikos nieko nerekomenduosiu. Bet 500g ir daugiau ešerys yra pakankamai dažnas laimikis džerkaujant.

Kur gaudyti

Pagaudžius džerkais keletą pilnaverčių sezonų ateina supratimas, kad džerkais galima gaudyti praktiškai visur. Net ir ten kur srovė net ir ten kur yra gyliai. Pradžiai geriau pasirinkti akvatorijas su stovinčiu arba lėtos tėkmės vandeniu. Būtent čia paprasčiausia išsiugdyti pagrindinius savo įgūdžius dirbti su masalais, priprasti prie įrankių, na ir džerku sugauti savo pirmąją lydeką, būtent čia jūs turite daugiausiai šansų. Geriausias poligonas džerkavimui būtų panašiai toks:

Image

1. klasikinė įlanka upėje arba ežere. Nendrės, lelijų lapai, tai šen tai ten kyšantys kelmai... Gylis nuo 0,5m prie kranto ir 3-4 m per vidurį. Vienu žodžiu visiems puikikiai žinoma lydekinė vieta.

2. iš pirmo žvilgsnio mažiau patrauklus (be kelmų ir žolynų) perėjimas iš vagos į seklumą. Vizualiai čia nieko nesimato, bet akvatorija labai perspektyvi. Viršutinė, klasikinio džiūgavimo nuolydžio dalis . Anksčiau ar vėliau plėšrūnai čia užsuka. Optimalus gylis žūklės vietoje nuo 1,5 iki 3,5-4,0 m.

3. vietinis, nedidelis, stovinčio vandens telkinys kuriame net neįtariama, kad ten lydekų gali būti. Čia yra paprasčiausia treniruotis, o ir neatmetama galimybė susikauti su „šeimininke“.

4. aišku, kad idealiausias bus žinomas stovinčio vandens telkinys, kuriame tikrai yra lydekų, ypač jei gylis neviršija 4-ių, o vidutinis gylis 2 metrų.

5. jei žinomų vietų nėra, arba nėra laiko jų paieškoms tai... tai belieka tik „mokami“ tvenkiniai su lydekomis. Tik aišku ne tie, kuriuose ir karpiai, eršketai, šamai, šašlykas, pirtis...ir dėl skaičiaus keletas lydekų. O tokius į kuriuos tikslingai prileista lydekų. Tai būtinai patikslinkite. Priešingu atveju žūklė pavirs į loteriją.

Laikas

Image

Rezultatyviausias laikas gaudyti stambiausia slydėkas visiems jau puikiai žinomas. Aišku kad tai pavasaris (po neršto), ir ruduo. Pavasarį plėšrūne praktiškai visada yra prisirišusi prie seklesnių vietų. Todėl pavasaris – stabilesnis laikas žūklei. Nepasisekti šiuo metu gali žymiai rečiai nei rudenį. Bet užtat vėlyvą rudenį galima tikrai tikėtis tikrai trofėjinės lydekos. Žuvis jau paaugusi ir prieš žiemą įmitusi. Galima gaudyti praktiškai iki pat užsitraukiant ledui. Rudeninio džerkavimo minusas, ypač upėse, tai įprastu laikomas lydekų pasitraukimas į duobes. Kažkaip iš pat pradžių kažkaip tai nesinori džerkauti rudenį. Ir jūsų kolegos džigaudami, jas pasiekdami iš upės farvaterio, tik padidina jūsų norą atidėti kastinginius įrankius ir imti įprastą komplektą.

Image

Tai stereotipas ... reikia suprasti aplinką ir suvokti situaciją, ir viskas gali apsisukti visai priešingai. Kur upės vaga pereina į nedidelį skardį? Kur atbulinė srovė stabdo tiesioginę tėkmę? Kur smulkmė turškiasi vandens paviršiuje? Faktai priešpriešinti, vietas radote ir...stebuklas! Pasirodo, kad aktyvūs „krokodilai“ sėdi ne tik 8-ių metrų duobėse. Jie labai daug juda ir labai dažnai lankosi ten kur sėkliai ir statūs skardžiai, visai ne rudeninėse duobėse ir netgi dažnai pakyla iki pat vandens paviršiaus! Būtent rudenį, stambus, pastebimas ir pakankamai „lėtas“ masalas lydekai daug mielesnis grobis, nei greitas ir smulkus džigas.

Kotas

Daugelio žvejų pradinio etapo kertinis apsisprendimas yra būtent įrankis. Neįprastai galingas ir trumpas kotas. Metais ištobulintus, džiūgavimo, blizgiavimo ar dar baisiau UL įgūdžius, renkantis spiningą, perlaužti labai sunku. Bet būtina. Joks kompromisų negali būti. Džerkavimo spiningas – tinkamas tik džerkui, ir niekam kitam daugiau. Pamirškite tai, ką prieš tai žinojote apie anglies pluoštą, blankų kūgiškumą, galiukų jautrumą ir panašius šiuolaikinio spiningo atributus. Užmetimui, o svarbiausia džerko pravedimui reikia greito ir galingo spiningo, turinčio realų (!!!) užmetimą bent jau 40-80 g. Praktikoje šiuos reikalavimus atitinka kotai, ant kurių parašyta 50-150g. Smulkintis neverta, nes užmesti galima ir su „persilenkusiu“, o štai teisingai pravesti masalo niekaip nepavyks. Reikalingas toks galingumas, kad vertikaliai nuleidus spiningą galima būtų „trenkti“ blanku taip staigiai, kad išjudinti džerką iš vietos ir priversti jį eiti į šoną. Kitą sekundę į kitą. Ir taip visą dieną. Jeigu atliekant tokius triktelėjimus spiningas „persilenkia“ tai pravedimo kontroliuoti nepavyks. Ir žūklė virs betiksliu medžio gabalo maudymu vandenyje. Jeigu visi šie kriterijai tinka, ir yra iš ko išsirinkti, tai pasirinkite lengviausią spiningą. Juo dirbti bus lengviau. Rankeną reikia pasirinkto tokią, kad pravedimo metu koto drūtgalys trintųsi kuo toliau nuo sulenktos alkūnės vidinės pusės. Per ilga rankena kabinėsis ir trukdys darbui.

Image

Renkantis iš nebrangių ir prieinamų modelių (kurių vertė 50-100 s.v.), galima atkreipti dėmesį į šiuos spiningus su „gaidukais“ Tale&Scale, Shimano speed master, Cormoran BS СМ, Jaxon, Berkley. Ir nebijokite vienadalių! Transportavimo metu jie nesukelia tokių jau neišsprendžiamų nepatogumų. Bet kokiu atveju visada pareis į mašinos saloną. Jūsų ūgio dydžio dėklas nebus didelis trikdys. Jei jau džerkauti – tai džerkauti! Neieškokite universalumo.
Optimaliausias džerkavimo spiningo ilgi 175-200 cm. Gaudyti reikia atsistojus ir nuleidus koto galiuką beveik vertikaliai į apačią, bet ir nekaišioti jo į vandenį (krantą) ir jis neturi ženkliai viršyti jūsų ūgio. Jei žūklauti tik iš valties, tai galima ir 200cm (nes jūs visada stovite aukščiau vandens), o jei tik nuo kranto – pakaks 175-185cm.
Ir prabangių modelių išsirinkti paprasčiau. Pagrinde tai Amerikos gamintojų kotai, jau senau kultivuojantys džerkavimo reikalą. G.Loomis, Lamiglas. rinkitės 6’0 — 6’6 pėdų modelius. Kurių masalų užmetimas 2-6 Oz (pėda 30,48cm. uncija: 28,35g). Turi ir švedai puikių kotų, tai Broman’o’Dell, Zalt, BFT. Deja, bet visą šitą gėrį pas mus rasti sunku. Reikės paieškoti arba užsisakinėti per internetines parduotuves.
Image

Ritė

Tiktais multiplikatorius. Pradžiai geriausia, aukšto profilio – „statinaitė“. Įsisavinus bazinius įgūdžius ir sukaupus kažkiek patirties ir daugiau džerkų jūs būtinai užsinorėsite ir žemo profilio „muilinės“. Ir rinktis geriausia būtent tokia seka. Iš pradžių statinaitė, ir tik paskui suvokus kam jis yra skirtas – rinktis muilinę. O kodėl ne galinga, mažo perdavimo neinercinė?
Pirmiausiai, bet kuri žemesnės klasės ritė, nei 4000-6000 dydžio Saltiga arba Stella per keletą žūklių nusibaigs. Per daug jau didelės ir dažnos apkrovos ašiai ir rotoriui. Tam neinercinės nėra skirtos. Net ir jūrinė galinga „mėsmalė“ nors ir nesulūš, bet bus labai nepatogi dėl sekančių priežasčių. Pirmoji – užmetimas nuo piršto. Pabandykite keletą kartų, trumpu 150 g užmetimo kotu švystelėti 70-80 g džerką. Mažiausiai ko užsinorėsite, tai ant rodančio piršto užsidėti pleistrą.
Antra, tai pravedimas. Reikia ir vynioti ir tuo pat metu blanku daužyti. Dirbant su multiku rankenėlę jūs sukate labai mažu spinduliu. Ir kairės pusės rankos sukamieji judesiai nė kiek netrukdys atlikti tikslius ir trumpus judesius dešiniu riešu, kurie masalui suteikia animaciją. Naudojant didelė neinercinę, rankenėlės sukimosi spindulys bus gerokai didesnis ir sukimosi ašis bus gerokai toliau nuo ritės laikiklio. Teks prisiderinti prie tokios gausybės judesių ir virpesių, ir labai mažai laiko liks pačiai žūklei. Ne veltui visas pasaulis, jau senai gaudo džerkais naudodami multiplikatorines rites.

Aksesuarai

Toliau išvardinsime reikalingus, tokios žūklės būdo aksesuarus:

Image

1. griebtuvas – kam jis reikalingas? Dėl to, kad džerkas dažnai nepareina į lydekos nasrus? Naudojant galingus įrankius žuvis pritraukiama labai greitai. Ko pasakoje prie valties turite stipria, didelę pilną jėgų žuvį, kurios nasruose tabaluoja jūsų masalo trišakiai. Dedant į paprastą graibštą – pusės valandos painiojimas garantuotas. Siekiant ranka atsiranda tikimybė gauti trišakį į delną. Lydeka priešinsis užsikabinusi už vieno trišakio, o antrasis, vienu kabliu sėdės jums po oda. Ar norite tokio “saldumo“? turbūt vargu ... todėl nusipirkite griebtuvą žuviai ir naudokite jį. Jis leidžia išlaikyti distanciją visaip muistantis sugautau žuviai. (vertėjo pastaba: taip pat sėkmingai galima naudoti ir paprastą graibštą, tik tinkliukas turi būti ne paprastas medžiaginis, o supintas iš storo valo).
2. su ilgomis žnyplėmis replių paskirtis aiški – kad atkabinti giliai nasruose užsikabinusį trišakį. Pageidautina plokščios replės su kirpimo žnyplėmis. Kartais trišakis užstringa taip giliai ir stipriai, kad tenka jį nukirpti.
3. žiedų nuėmikais (galbūt yra kažkos naujas jo pavadinimas, nežinau...) – tai mažas instrumentas skirtas praplėsti žiedeliams, kai keičiami trišakiai. Kažkurios žvejybiunės replės galuose turi tokius įtaisus. Kartais ne. Tai labai reikalingas daiktas, nes sunkiosios artilerijos masalų žiedeliai tokie, kad jokiais kitais būdais neįmanoma praplėsti.


Įvairūs favoritai

Image
Renkantis kibiausius modelius yra sunku būti objektyviam ir nešališkam. Daugeliu atvejų kibumas priklauso nuo naudojamų įrankių ir net nuo žvejo temperamento. Nuo rankų ilgio, spiningo ir ritės perdavimo skaičiaus. Tenka dažnai girdėti, kad pas vieną žveją kibesnis yra Buster Jerk o Slider‘is tyli. Pas kitą visai priešingai- Slider‘is gaudo visur ir visada, o Buster‘is tik kartkartėmis ir tik nedideles. Ir visa tai tą pačią dieną, tame pačiame vandens telkinyje. Tiesiog kiekvieno žvejo įdėtų mechaninių pastangų rinkinys yra skirtingas. Pavyzdžiui, vienodi spiningai, valai, ūgis ir rankų ilgis, net ir spiningautojų temperamentas vienodas, bet pas vieną ritės perdavimas 4,8:1 o pas kitą 6,2:1. Taigi visiškai vienodų judesių masalas pas juos dirbs skirtingai. Timptelėjimas plius rankenėlės apsisukimas – vienas masalas pasisuks šonu ir praeis tik decimetrą, kitas nespės toli nueiti į šoną, ir įsiverš pusė metro į priekį. Pas vieną animacija atrodys kaip dažnas gyvatukas, kito – kaip retas vingiavimas. Nesunku suprasti, kad jeigu skirsis ir kiti pradiniai parametrai, tai animacijos skirtumas bus dar didesnis.
Objektyviai geriausi

Image
Salmo Slider 12 cm — geriausias plaukiantis glaideris pradžiai, kol įsisavinamas visas procesas. Su juo lengvai pasidaro aišku, kas kaip ir kodėl daroma su rite ir kotu, ir kaip tuo metu dirba pats masalas. Tai vienas iš labiausiai lydekas traukiančių modelių. Dažniausiai nuo šio džerko prasideda žūklė ir jis ilgam lieka dėžėje kartu su pagrindiniais masalais.

Salmo Slider 10 cm — pagal kibimų skaičių lygus 12cm modeliui. Jis pastebimai lengvesnis nei vyresnysis brolis ir per pravedimą mažiau vargina ranką. Didelis dešimtuko pliusas yra mažas atsikabinimų skaičius lyginant su kitais modeliais. Dėl kompaktiškos ir aptakios formos jį užtikrintai ryja nuo vieno kg svorio lydekos. Puikiai dirba skęstanti (S) versija.

Image
CWC Strike Pro Buster Jerk 15 см — pagal populiarumą, lengvą įvaldymą ir trofėjų kiekį tai tiesioginis Slider konkurentas. Šis džerkas „lėtesnis“. Kiekvieną kart timptelėjus jis nedaug nueina į šoną. Slydimo ilgis priklauso nuo pavyniojimo greičio ir timpčiojimo spiningu dažnumo. Galimybė varijuoti šiais dydžiais padaro juos daugiau funkcionaliais. Taip lengviau galime surasti raktelį į lydekų nuotaiką.
Spalvos – panaši situacija kaip ir džigavime. 90% atvejų spalva nėra svarbi. Bet kituose 10% situacijų susidaro vaizdas, kad spalvinimas ar net atspalvis lemia visos dienos žūklę. Neįmanoma nuspėti koks spalvinimas sudirbs vienoje ar kitoje situacijoje. Geriausias variantas – turėti daug skirtingų spalvinimų džerkų. Ir žūklės procese kuo dažniau juos keisti. Metodas anti moksliškas, bet veikia.

Image
CWC Strike Pro Big Bandit 19,6 см — kaip gali pasirodyti iš pradžių, visai jis nėra toks jau didelis. Nuo vieno kg svorio lydekos į jį reaguoja visai adekvačiai. Animacija dar lėtesnė nei pas Buster Jerk ir turi dar ilgesnius praėjimus. Labai gera skęstanti versija, ji leidžia varijuoti ne tik animacija, bet ir pravedimo gyliu.

Image
Drifter Tackle ERC Hellhound 20,5 см — beveik Big Bandit dvynys, tik kilęs iš JAV. Labai greitai suprantamas ir patikimai dirbantis masalas. Dėl atrodančios monstriškos išvaizdos po vandeniu jis tiesiog puikiai sklendžia. Traukiant jį su tolygiais timpčiojimais eina palei vandens paviršių. Vilioja lydekas iš labai solidžių gelmių.

Image
Zalt Z 17 medium — neperseniausia kompanijos naujovė, per keletą sezonų jau pakerėjusi daugelio džerkavimo mėgėjų širdis. Labai savotiška kūno forma ir skrupulingai apgalvotos hidrodinaminės charakteristikos leidžia jam dirbti tiek ir paprastai traukiant, tiek ir trūkčiojant (galingas tvičingas). Natūralu, kad glaidinimui Zalt Z taipogi yra pavaldus. Trijų animavimo stilių viename masale kombinacija jį daro labai kibiu net ir esant skirtingoms sąlygoms.

Zalt Zam Z sinking — iš pažiūros pulbaitas, bet patikrinus praktiškai, taip pat kaip ir Zalt Z yra labai universalus masalas. Galima tiesiog darant pauzes lėtai vynioti - pauzės metu dirba kaip didžiulis pelaginis džigas. Galima pravesti aštriai gyvatuku. Kaip visada, šių dviejų stilių kombinacija sukuria stebuklą. Dėl nepaaiškinamų priežasčių masalas labai patrauklus didžiosioms lydekoms.

Image
Sebile Magic Swimmer 228 — tai trijų dalių vobleris be liežuvėlio. Prie džerkų jis yra priskiriamas turbūt tik dėl jo dydžio ir pagal paskirtį skirtas išskirtinai lydekų žūklei. Mažesnieji MS – universalūs. O patys didieji – vis tik yra džerkai. Pravedimas: tiesus su skirtingo dydžio ir dažnumo timpčiojimais ir pagreitėjimais. Kuo įvairiau atliekami šie veiksmai, tuo daugiau šansų sulaukti kibimo.

Image

Westin Jerk 12 см — tai nedidelis skandinaviškas glaideris. Pagal animaciją labai panašus į Sliderį. Kapota forma ir švedų įdėtas ritmas daro jį labai patraukliu didžiosioms lydekoms. Pabandykite W.Jerk ten pat, kur gaudote susideriu – tikrai galimi kokybiniai sugaunamų trofėjų pasikeitimai. Tiesa, ir į priešingą pusė ši taisyklė taip pat galioja.

Rapala Glidin’Rap ir X-Rap Subwalk 15 — tai paskutinės dvi Normark naujienos. Pirmoji – tai SSR14 klonas, tik be liežuvėlio. Antroji – iki džerkų dydžio,15cm, padidintas X-Rap Subalk. Kol kas nei apie vieną, nei apie kitą masalą statistikos surinkta dar nedaug (vis tik vienas sezonas nėra patenkinamas rodiklis pristatymui), bet vis tiek statistika tikrai teigiama.
Džerkų plūdrumas – lyginant su vobleriu, tai nėra tokia svarbi charakteristika. Tiesiai pravedant tą patį, tik skirtingo plūdrumo, džerkų modelį jis eina vienodame gylyje. Plaukiantis Slider paneria iki 1,2m, skęstantis išplaukia į tuos pačius 1,2m. Visgi bazinis variantas geriau plaukiantis. Yra prasmė pirkti skęstančius variantus, tik jeigu jūs tikrai žinote vandens telkinio, kur gaudysite dugno reljefą ir gylius, ir pavyzdžiui jūs būtent užsinorėsite pabandyti panardinti masalą į 6m gylį. Arba lėtai pravesti su pauzėmis palei sudėtingą skardį.

<Žūklė Rusijoje> 2008 m. lapkritis
Aleksėj Demidovič
Post Reply