Žūklė naudojant dirbtinį masalą

Straipsniai apžvelgiantys žūklės būdus.
Post Reply
Tadas

Žūklė naudojant dirbtinį masalą

Post by Tadas »

Žūklė naudojant dirbtinį masalą

Žuvis plėšrūnes galima sugauti naudojant dirbtinį masalą, kaip ir žuvis, dažniausiai nepriskiriamas prie plėšrūnių. Yra nemažai įvairių dokumentinių įrodymų apie karpius, karšius, ūsorius sugautus naudojant dirbtinį masalą. Paprastai spiningautojas dažniausiai taikosi sugauti lydeką ar ešerį, rečiau-starkį ar šapalą. Pagrindinė dirbtinio masalo paskirtis, imituoti plėšrios žuvies auką - nebūtinai panašią išoriškai, bet labiau panašią elgsena bei manieromis. Dauguma žuvų plėšrūnių stipriai reaguoja į staigius, netikėtus judesius ir vibraciją. Ir tai yra pagrindiniai faktoriai susiję su masalo skyrimu bei naudojimu.
Žvejojimo būdai naudojant masalą
Modernus žvejojimas, naudojant dirbtinį masalą, yra kilęs iš metodo, kuris šiomis dienomis nėra labai populiarus: naudojama šviežiai pagauta, negyva ir neapdirbta žuvelė, su nepažeistom plaukimo pūslėm; ji paprasčiausiai pritvirtinama prie dviejų trišakių ir įtaisoma taip, kad uodega būtų sunarpliota ar susukta ir svyruotų. Masalai gerai laikosi paviršiuje ir ypač vilioja velkant per seklumą ar gausiai žolėmis apaugusią vietą. Kuo didesnį triukšmą ir garsą masalas skleidžia tuo didesnė tikimybė, kad žuvis susidomės. Taipogi galima atkartoti voblerio/blizgės nėrimo garsą pridedant švino prie žuvies galvos. Norint pritaikyti šį metodą gaudant lydekas upėse, galima įdėti nedidelį metalo gabaliuką masalui į burną. Toks būdas vadinamas grimzdimo ir vilkimo, ir gali būti labai veiksmingas, ypač prieš srovę.
Spiningavimas su negyvu jauku buvo pirmtakas spiningavimo su dirbtiniais masalais, vobleriais su liežuvėliais, kuriuos galima kontroliuoti traukiant vandeniu. Žūklė su masalu gali būti labai įdomus užsiėmimas, ypač šiltesniais mėnesiais kuomet šis metodas yra labiausiai produktyvus. Ypatingai žvejojimas plaukiančiais masalais gali būti kvapą gniaužiantis užsiėmimas ir gali pateikti tokių nepamirštamų reginių, kaip didžiulės lydekos veržimąsis iš vandens gelmių su įkibusiu į žabtus kabliuku.
Įrankiai
Žūklė su masalu nereikalauja daug papildomų įrankių. Viskas priklauso nuo to, kiek daug norima pasiekti.
Meškerykotis
Jei planuojate žūklauti įprastai, tuomet galima apsieiti su įprastu meškerykočiu, kuriuo gaudote su masalu. Lengvas meškerykotis labai tiks ešerių spiningavimui, o 3-3,35 m karpinis meškerykotis gali išlaikyti praktiškai bet kokią lydeką. Tačiau jei žvejojimas su masalu yra jūsų pagrindinė žūklavimo dalis, tai pareikalaus iš jūsų didesnių investicijjų. Jei ruošiatės žvejoti iš valties, 2,74m ilgio meškerykotis būtų pats geriausias.
Ritė
Pastovus dirbtinio masalo užmetimas ir traukimas sudaro ritei didelę apkrovą: dyla krumpliaračiai, atsilaisvina rankenėlė ir silpnėja jos spyruoklė. Produktyviai žūklei su dirbtiniu masalu, svarbu, kad valas būtų susuktas lygiai. Taipogi yra būtinos įvairios priemonės, padedančios užmesti toliau ar ištraukti nemažą žuvį. Aero GT ritės atitinka visus reikalavimus, kokių tik gali prireikti žvejui gaudančiam su dirbtiniu masalu. Jos yra stiprios, lengvos (labai svarbu kuomet kotas yra laikomas nuolatos), ir dirba labai lygiai, sumažinant iki minimumo galimybę, kad valas susipainios. Ir svarbiausias dalykas - geresnės kokybės ritės vibruoja mažiau, kas yra gerokai erzinantis dalykas nuolatos sukant valą. Būtina atkreipti dėmesį į stabdžius, svarbų pagalbininką, traukiant stipriai besipriešinančią žuvį.
Valas ir pavadėlis
Pavadėlis, skirtas žūklauti su dirbtiniu masalu, turi būti ne mažiau kaip 6,8 kg keliamosios galios, tačiau jei planuojate sugauti didesnę žuvį, pavadėlis gali būti stipresnis. Jei žinote, kad žvejojate vietose kur lydekos būna apie 14,18 kg, jūsų pavadėlio keliamoji galia turėtų būti ne mažesnė kaip 11,34 kg. Kokybiškas septynių vijų pavadėlis yra plonas ir lankstus. Į tai svarbu atkreipti dėmesį, nes pavadėlis stipriai įtakoja masalo judesius. Įvairiai žūklei tinka 5,44 kg keliamosios galios valas, tačiau jei sukriuke gaudote ešerius, naudokite mažesnės keliamosios galios valą, kad nesuvaržytumėte masalo judesių. Dažnas užmetimas reikalauja trynimosi sumažinimo, ir labiausiai tam tinka "Sufix" valas.
Lydekos gaudymas su dirbtiniu masalu
Lydekos žūklavimas naudojant dirbtinį masalą yra jaudinantis pojūtis, ypač jei vanduo yra skaidrus. Jei užsidėtumėte poliarizuotus akinius nuo saulės, galėtumėte pamatyti kaip bangos judina masalą. Stebint galima išvysti ir lydeką, sekančią masalą, ir kertančią pačiu paskutiniu momentu, kuomet masalas būna pačiame vandens paviršiuje. Lydekai užkibus, greitis ir pasipriešinimas yra ypatingai stiprus. Nuotraukose žemiau žvejys gaudo sekliame vandenyje, naudodamas plaukiojantį voblerį.
Nors vobleris laikosi paviršiuje, jis puikiai dera su lapeliu, kuris padės panerti velkant. Kuo greičiau vobleris yra velkamas tuo giliau jis paneria. Patyręs žvejys traukiant gali keisti voblerio padėtį - aukščiau ar žemiau, varijuoti greitį tam, kad sudomintų lydeką.
Išsirinkus norimą plotą, masalas užmetamas. Žvejojant su bet kokiu masalu, yra populiaru apieškoti visą teritoriją priešais. Pradėkite žvejoti iš kairės pusės, lėtai slenkant lanku į dešinę ir užmetant į kiekvieną vandens plotą.
Kuomet vobleris kerta vandenį, ritės rankenėlę reikia uždaryti. Suvyniojant valą reikia varijuoti sukimo greitį. Lėti, nelygūs judesiai pritrauks lydekos dėmesį ir ji norės ištirti masalą.
Atidžiai stebėkite masalą sekančios lydekos ženklus vandenyje. Tvirtai laikykite meškerytkotį, kad būtumėt pasiruošęs lydekos kirtimui. Užsidėjus poliarizuotus akinius, galėsite pamatyti išneriantį masalą ir jį sekti.
Kuomet masalas prisiartina prie meškerykočio galo, sulėtinkite greitį. Jei lydeka sekė masalą, tuo metu ji ir kirs, nes lydekos mėgsta lėtai judantį taikinį. Dažnai žuvis gali kirsti keliant masalą iš vandens.
Lydeka jau sugavo masalą; kova tarp žvejo ir lydekos yra pačiame įkarštyje. Žvejys priklaupia, kad galėtų tvirčiau kontroliuoti lydeką. Ši lydeka kirto masalą kuomet šis buvo jau keliamas iš vandens.
Lydeka jau pavargo ir žvejys gali visiškai ją kontroliuoti. Lydeka nėra stipriai įsikabinusi, lengvai matomas trišakis lydekos žabtuose.
Lydeka ištraukta saugiai; žvejys rodo kaip teisingai laikyti žuvį-su pirštais "V" forma už žiaunų. Su nykščiu prispausti prie išorinės žiaunos, kad lydeka laikytusi tvirtai. Taip galima ištraukti lydeką ir be tinkliuko. Tačiau žiūrėkite, kad pirštai nepatektų į lydekos žabtus.
Naudokite kilimėlį ištraukiant kabliukus. Paguldykite lydeką ant nugaros ir su ilgomis žnyplėmis (pincetu) ištraukite kabliukus. Dviem pirštais laikykite už žiaunų, nykštį prispausdami prie apatinio žandikaulio, kad atsidarytų žabtai. Taip nepadaroma žala lydekai ir ją galima paleisti į vandenį.
Žūklė su vobleriais
Vobleriai yra mediniai, plastmasiniai arba metaliniai masalai sukurti tam, kad būtų galima imituoti auką plėšriosioms žuvims. Yra keturi pagrindiniai voblerių tipai: plaukiantis vobleris, plaukiantis- neriantis vobleris (floating diver), lėtai grimstantis (slow sinker), svarelis (suspender). Svarbu pritaikyti masalą prie būsimo laimikio.
Plaukiantis-neriantis vobleris
Šie masalai iš priekio turi liežuvėlį, padedantį panerti žemyn. Kuo greitesnis vilkimas, tuo giliau neria vobleris. Keičiant lapelio kampus, galima kontroliuoti nėrimo gylį. Vobleris su mažu, stačiai nulenktu liežuvėliu, skirtas seklesniam nėrimui, o vobleris su didesniu liežuvėliu, kurio kampas ne toks didelis, naudojamas gilesniam nėrimui. Ypatinga savybė šių voblerių yra ta, kad panardinus jį staigiu timptelėjimu, tarkim į 60 cm gylį, pastoviai traukiamas vobleris laikysis tame pačiame gylyje, kas yra be galo naudinga sekliose ir žolėtose vietose. Vobleriai, turintys galimybę plaukti tame pačiame gylyje kontroliuojant greitį, labai tinka ieškant žuvies dideliame vandens plote ir velkant jauką šalia lėtai plaukiančios valties. Dabar dauguma voblerių yra daromi iš plastiko ir tuščiaviduriai, vidinė sienelė padengiama atsispindinčiais paviršiais atkartoti sidabrinius žuvies žvynus. Į vidų dar dedami rutuliukai, kad judėdami sukeltų garsą, kuris dar labiau viliotų žuvis. Labiau patobulinti vobleriai turi dvi kūno dalis, galinčias judėti savarankiškai, taip išgaunami dar įvairesni judesiai ir garsas velkant vandeniu.
Plaukiantys vobleriai
Galima įsigyti įvairaus dizaino, keistų voblerių, kurių gausa imituoja beveik visus vabzdžius, roplius ar guvūnus. Kai kurie iš jų yra idealūs tiek šapalų tiek lydekų gaudymui. Šiuos masalus traukiant nepastoviu greičiu - sustabdant ir timpčiojamt, kad vobleris pasirodytų vandens paviršiuje - galima sugauti tikrai įspūdingų laimikių. Norint dar labiau suklaidinti žuvį, yra naudojami standartiniai paviršiniai vobleriai, turintys mažą propelerį preišakinėje dalyje. Toks vobleris tempiamas paviršiuje dideliu greičiu tiesog sukasi ir pralekia zvimbdamas. Tokius voblerius geriausia tiesiogiai pririšti prie valo atviros kilpos mazgu nenaudojant suktuko. Gaudant su šiais vobleriais, kaip ir su kitais paviršiniais, visuomet kirtus žuviai, palaukite keletą sekundžių. Visuomet iškyla grėsmė, kad patraukus per stagiai, galite išplėšti kabliuką tiesiai iš žuvies burnos. Taip kaip ir gaudant šapalą, prieš kertant leiskite lydekai su jauku pasisukti. Atsiminkite, kad dauguma masalų kabliukų greitai nusidėvi, ir juos verta gerokai paaštrinti prieš žvejybą, ypač lydekavimą.
Neriantys vobleriai
Šie vobleriai, ko gero, yra rečiausiai naudojami ir taikoma tiems atvejams kuomet vandens gylis yra nevienodas su giliomis duobėmis. Neriantys vobleriai yra skirstomi į lėtai neriančius (pvz. Kwikfish) ir greitai neriančius, pavyzdžiui, Hi-Lo, kuris turi liežuvėlį, reguliuojantį staigų nėrimą. Norint teisingai naudoti voblerius, užmetus reikia lukterėti keletą sekundžių prieš pradedant pastoviai traukti. Vobleriui esant pageidaujamame gylyje, galite traukti greičiau ir vobleris paners dar giliau.
Vobleriai - svareliai
Šie vobleriai neutraliai plūduriuoja vandens paviršiuje. Nustojus traukti jie lieka plūduriuoti vandenyje; pradėjus vėl traukti, jie neria žemyn. Šis sustojimo ir plaukimo būdas masina daugelį žuvų, bet jis labiausiai tinka gaudyti starkiams, kurie yra ypatingai įtarios žuvys plėšrūnės. Didelis greitis yra apgaulingiausias ir veiksmingiausias būdas gaudyti starkius su vobelriais-svareliais. Žuviai pamačius masalą, pirmu bandymu jos dažniausiai nepataiko dėl šviesos atspindžio. Suteikite šansą pabandyti antrą kartą. Žvejai klysta manydami, kad lydeka tyčia priplaukė arti kranto sekdama masalą, bet ji paprasčiausiai nepataikė į taikinį, ir lieka tokia pat sutrikusi kaip ir žvejys.
Žūklė su sukriukėmis ir blizgėmis
Sėkmingo spiningavimo paslaptis yra greitis ir nevienodas traukimas. Tinkamas yra lėtas, kontroliuojamas traukimas, kartais pasukant masalą į vieną pusę ir taip sukeliant didesnę vibraciją. Sukriukės pritraukia žuvies dėmesį savo išvaizda ir sukeliama vibracija, kuri veikia žuvies šoninę liniją. Jei sukriukę naudosite teisingai, jūsų plėšrusis laimikis garantuotas. Dauguma sukriukų yra per sunkios lėtam traukimui, ypač sekliame vandenyje, todėl geriau naudoti lengvas sukriukes su aliuminio lapeliu. Vienos iš geriausių sukriukų yra Rublex Ondex, gaminamos įvairių dydžių ir svorių, panašios į Mepps Black Fury (Mepps juodoji furija). Mepps galite nadoti gillesniuose vandenyse, nes jos truputį sunkesnės už Ondex. Sekliame vandenyje traukdami su Mepps traukite didesniu greičiu.
Lydekų spiningavimas
Prasidėjus lydekų spiningavimo sezonui, visuomet žvejokite tose vietose kur dažniausiai yra lydekų, prie nendrių pakraščių, lelijų, žvyro nuošliaužų užtvarų. Upėse galite pritaikyti tas pačias taisykles, tik spiningaukite prieš srovę. Kitas patarimas, pradėkite žvejoti nuo mažiausios turimos sukriukės. Netgi stamboka lydeka gali nekibti ant didelio sunkaus masalo, ypač mažuose plotuose.
Ešerių spiningavimas
Sukriukės yra vienas iš patikimesnių būdų gaudant ešerius dideliame ramiame plote. Jei žinote, kad tame plote tėra lydekaitė, drąsiai galima dėti 3,63 kg keliamosios galios pavadėlį, geresniems rezultatams pasiekti. Ešerys, kitaip nei lydekos, didesnį dėmesį kreipia į tai kaip atrodo masalas, kuomet lydekos labiau reaguoja į garso virpesius ir skuriukės lapelio tvykstelėjimus, imituojančius žuvyčių būrį. Tai paaiškina kodėl sukriukės su kutais? yra tokios veiksmingos. Raudonas kutas pamėgdžioja kuojos ar raudės uodegą. Drumzliname vandenyje, kuriame ešeriai gausiai maitinasi, riekės labiau tviskančių ir didesnių sukriukų. Šiam atvejui pasirinkite kontrastingų spalvų sukriukę. Ešeriui sugauti, sukriukę reikėtų traukti lėtai, retkarčiais padidinant greitį paįvairinimui. Tam atvejui jei žuvis priplaukia arti arba nerydama griebia masalą, reikėtų ant kabliukų užmauti sliekus. Jei norite spiningauti giliame vandenyje, labiau tinka sunkesni masalai. Jie atšokinėja nuo dugno, tačiau jei dugnas nelygus, tai nebūtų pats geriausias pasirinkimas.
Kitų rūšių spiningavimas
Kaip ir spiningaujant lydekas bei ešerius, sėkmingų rezultatų galima pasiekti spiningaujant šapalus. Toks būdas tinkamas ir starkiams drumstame vandenyje naudojant lengvas sukriukes ir lėtai traukiant. Starkiai taip pat gerai kimba ant žuvies formos blizgių. Šapalą įmanoma sugauti ir su sukriukėmis - muselėmis, kurių mažos sukriukės su kabliukais atrodo kaip netikros muselės. Pridėjus spiningavimo lapelį gautume efektyvią kombinaciją. Panašios yra ir blizgės-muselės, kur prie mažos blizgės pridedamas kabliukas su musele. Šie lengvi masalai yra skirti plaukti paviršiuje arba negiliai po vandeniu, o pridėjus prie jų mažus lapelius ar blizges, gauname labai efektyvius masalus. Tokie maži jaukai tinka žvejojimui labai apaugusiuose vandens plotuose ar nuleidžiant į vandenį po medžiais, leidžiant trumpam nugrimsti ir po to staigiai truktelint vandens paviršiumi. Vienas iš dažnai sutinkamų nesusipratimų tarp žvejų yra tai, kad tik vobleriukai tinka kaip paviršiniai masalai, tačiau ir lengvesnės sukriukės ar blizgės, kaip ir hibridiniai masalai ar sukriukiniai jaukai (spinner baits), yra puikus jaukas žvejojant paviršiuje. Sukriukinis jaukas susideda iš sukriukinio lapelio ir šabloninio masalo (skirted jig bait), kuris gal ir atrodo keistokai, bet tinkamas viršutiniams vandens sluoksniams. Hibridinis masalas gali būti sukriukė-blizgė, panaši į sukriukinius jaukus, tik vietoje šabloninio masalo įtaisytas blizgės lapelis. Šie masalai paviršiuje sukelia purslus, taip viliodami lydekas. Paprastai, lapelio forma ir storis lemia masalo judesius. Platus lapelis labiau tinka ramiems vandenims ar nestiprioms srovėms, bet jis pakils į paviršių. Plonas lapelis sukelia mažesnį pasipriešinimą ir tinka stipresnėms srovėms.

"The Practical Fishing Encyclopedia
Post Reply