Ignaliniečiai gausina Lietuvos ežerų gelmių turtus

Apie žvejyba ir netik ...
metaliukas

Ignaliniečiai gausina Lietuvos ežerų gelmių turtus

Standartinėparašė metaliukas » 30 Kov 2011, 16:06

Ne paslaptis, kad žuvininkystės plėtros specialistai, žinovai ir mokslininkai ne kartą bendruose pasitarimuose, iš kurių vienas vyko ir Aukštaitijos nacionalineme parke, nedviprasmiškai yra pareiškę, kad Lietuvos ežeruose ir kituose vandens telkiniuose mažėja žuvų atsargų.

Tam įtakoja netobuli ir griežtesni įstatymai, kurie neužkerta kelio masiniam brakonieriavimui, todėl buvo kalbama, jog reikalinga didesnį dėmesį skirti žuvivaisai ir tobulinti žuvininkystės įstatymus.

Įkurta žuvininkystės tarnyba dėmesį stiprina atskiruose regionuose įsteigtoms žuvivaisos įmonėms, bet masiniam brakonieriavimui iki šiol griežtesnių priemonių nesuranda.
Tai patvirtino ir Strigailiškio gyvenvietėje veikiančio Žeimenos žuvivaisos padalinio įmonės vadovas Ademaras Bugailiškis. Pasak jo, po reorganizacijos
kolektyve liko dirbti tik dešimt žmonių.

Tai ilgamečiai ir patyrę žuvininkai, sąžiningai ir be priekaištų vykdantys savo pareigas. Jų darbymetis tęsiasi ištisus metus. Įvairiuose ežeruose gaudo reikalingiausių ir populiariausių žuvų motinėles, o po to savo bazės inkubatoriuje ir specialiuose tvenkiniuose ne tik inkubuoja ikrus, bet ir augina jauniklius.

Juos po kurio laiko paleidžia ne tik į mūsų, bet ir į Alytaus, Lazdijų, Molėtų, kitų rajonų ežerus. Per pastaruosius dvejus metus faktiškai buvo atgaivintas didžiulis, daugiau kaip 2000 hektarų apimties Dusios ežeras, kuriame buvo išnykusios populiarios seliavos žuvies atsargos. Atkreiptas dėmesys ne tik į šios rūšies žuvų, bet ir į didelę paklausą turinčių lydekaičių gausinimą.

Dar pernai jų inkubuota ne vienas milijonas. Atgaivinamas šamų bei starkių veisimas. Per praėjusius metus žuvivaisos kolektyvas užveisė įvairių žuvų jauniklių, kurių bendra vertė siekia daugiau kaip 0,5 mln. litų.

Šiemet kolektyvas yra įsipareigojęs į įvairius ežerus paleisti apie 19 mln. seliavos lervučių, užauginti 10 000 starkio, 185 tūkst. Platelių syko, 8000 lyno, 3 mln. lydekų jauniklių. Į Biržų, Šilalės ir kitų rajonų upes numatyta paleisti apie 20 000 šiųmetukų plačiažnyplių vėžių.

Žuvų inkubacijos procesas Veiso aparatuose, kol iš ikrų pasirodo mikroskopinės lervutės, yra gana sudėtingas, reikalaujantis iš žuvininkų didžiulio atidumo ir dėmesio. Ilgiausiai inkubuojamos – beveik pusmetį – seliavos lervutės. Po to jos dar 5–7 dienas paauginamos vonioje ir tik tada išvežamos į tinkamiausias ežerų vietas, kad jos nežūtų. Ir įvairių žuvų jauniklių auginimas bei papildomas šėrimas reikalauja daug dėmesio.

Kolektyvo vadovas patenkintas, kad visi pavaldiniai, kurie rūpinasi žuvų inkubacija ir jauniklių auginimu, yra patyrę meistrai ir jie savarankiškai vykdo užduotis.

Pagyrimo nusipelno vyresn. specialistas Algis Mašalas, kuris atsakingas už žvejybą ir jos kontrolę. Jam prie Veiso aparatų sumaniai talkina broliai Kęstutis ir Artūras Survilos.

Gyrė jis ir dvi kontoros darbuotojas – Aldoną Mašalienę ir Astą Raslanienę. Šios moterys, esant reikalui, padeda iš žuvų išimti ikrus ir talkina vyrams kituose neatidėliotinuose darbuose. Šauniai dirba ir į kolektyvą neseniai atėjęs dirbti patyręs technikos žinovas Petras Baranauskas.

Jo rankomis suremontuota visa turima technika, kuria žuvų jaunikliai išvežiojami į ežerus.

Mamaertas Krapauskas

Šią kaprizingą žiemą ir kitiems kolektyvo nariams buvo užtektinai darbo. Reikėjo nuolat stebėti, kad tvenkiniuose nedustų motininės žuvys. Reikėjo šalinti nendres, iškirsti krūmokšnius ir nugenėti prie inkubatoriaus augančių medžių šakas.

Pavasarį, prieš žuvų nerštą, vėl prasidės naujas jų gaudymo metas. Tad žuvivaisininkams darbų atoslūgio nebus.


http://www.ignalinietis.lt/ignalina-nau ... iu-turtus/

Grįžti į “Spaudos apžvalga”

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias